Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hisseleri, DSÖ’nün Pandeminin Hızlandığı Açıklamasına Rağmen Yükselişte

ABD’de tahminlerden çok daha iyi gelen konut satışları DSÖ’nün koronavirüs salgınında henüz en kötüsünün görülmediği yorumunu gölgede bıraktı. Hisse senetleri pozitif performans sergiliyor.
ABD Hisseleri, DSÖ’nün Pandeminin Hızlandığı Açıklamasına Rağmen Yükselişte
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bugün Covid-19 pandemisinde gelinen son durum hakkında açıklamada bulundu. Güncel rakamlara göre dünya genelinde vaka sayısı 10 milyon 331 bin, can kaybı ise 506 bine ulaşmış durumda.

Virüsten korunmanın en etkin yolunun sosyal mesafe kurallarına uyma ve karantina olduğunu söyleyen Tedros, salgının başladığı günden bu yana altı ay geçmesine rağmen hala aynı şeyleri söylemelerinin hayal kırıklığı olduğunu ifade etti.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus: Koronavirüs salgınında henüz en kötüsü görülmedi.

Ülkelerin ekonomilerini açmaya başlamasıyla birlikte vakaların hız kazandığını söyleyen DSÖ yetkilisi, herkesin bu durumun bir an önce bitmesini ve normal hayatına geri dönmeyi istediğini belirtti.

Amerika’nın kısıtlamaları kaldırdıktan sonra vaka sayısında en fazla artış olan ülkeler arasında başı çektiğini aktardı. ABD 2 milyon 653 bin vaka ve 128 bin can kaybı ile pandemiden en ağır şekilde etkilenen ülke konumunda.

Dünyada Coronavirüs Vakaları
Kaynak: Johns Hopkins Üniversitesi

Virüsü kapsamlı bir şekilde araştırıp, aşı çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Tedros, Japonya’nın hastaların tedavisi konusunda örnek olan ülkelerden olduğunu belirtti. Bu süreçte yapılması gereken ilk şeylerden birinin toplumu güçlendirmek ve bireylerin kendilerini yalnız ve çaresiz görmemelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Bu sürecin ancak hep birlikte çalışarak aşılacağını, özellikle sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman ve eğitim gibi eksikliklerinin giderilmesi gerektiğini aktardı. Virüs hakkında çok fazla şey öğrenmelerine rağmen hala bilmedikleri daha birçok bilgi olduğunu sözlerine ekledi.

ABD borsalarında, konut satışları verilerinin beklenenden daha iyi gelmesinin pozitif etkisi hissedildi.

Salgının merkezi haline gelen ABD’de bazı eyaletlerde vaka sayısında rekor düzeyde artış olmasıyla eski kısıtlamalar yeniden devreye konuldu. Tüm sağlık otoriteleri ülkedeki durum hakkında karamsar bir tablonun hakim olduğunu ve hatta açıklanan vakaların, gerçekte 80 kat daha fazla olabileceğini söylüyor.

Tün bu olumsuzluk ortasında bugün bekleyen konut satışları açıklandı. National Association of Realtors (NAR) tarafından açıklanan verilere göre bekleyen konut satışları Mayıs’ta %44,3 oranında artarak, rekor düzeyde yükseliş gösterdi.

Endeks böylelikle 99,6 değerini aldı. Piyasanın beklentisi %19,3 oranında bir yükselmeydi. Ancak açıklanan oran 2001 yılından bu yana en büyük aylık artış olarak kaydedildi.

NAR  baş ekonomisti Lawrence Yun, açıklanan rakamların Amerikan halkının ev sahibi olma konusunda isteklerinin devam ettiğinin göstergesi olduğunu dile getirdi. Konut sektöründe toparlanma olması ve salgının yarattığı etkilerin azaldığına dair oluşan iyimserlik, vakalardaki artışı gölgede bırakarak, yatırımcıların risk iştahının artmasını sağladı.

Haftaya yükselişle başlayan Standard & Poor’s 500 Endeksi (SPX) iyi gelen ekonomik verinin ardından kazancını genişletti.
Standard & Poor’s 500 Endeksi
Kaynak: TradingView

S&P 500 Endeksi TSİ 21:51’de %0,95 artıda 3.037,97 puandan işlem görüyor. Geçen hafta 3.009,05 puandan kapanmıştı. Seans sırasında 3.000,04 – 3.050,11 puanları arasında hareket eden gösterge endeks, konut satışlarında rekor düzeyde artış olmasının ardından geçen hafta verdiği kayıpları telafi etmiş oldu.

Dow Jones Endeksi’nin (DJI) gün içi kazancı %2’nin üzerine çıktı.
Dow Jones Endeksi
Kaynak: TradingView

Şu dakikalarda %1,85 artıda 25.437 puandan işlem göre Dow Jones endüstri ortalaması endeksi havacılık sektöründeki gelişmelerin ilgili şirket hisselerini primlendirmesinden destek buldu. 25.152,45 puandan açıldıktan sonra 25.096,16 – 25.538,22 arasında hareket etti.

Nasdaq Kompozit Endeksi (IXIC) diğerlerine kıyasla daha ılımlı bir performans gösterdi.
Nasdaq Kompozit Endeksi
Kaynak: TradingView

Facebook gibi teknoloji hisselerinin yer aldığı Nasdaq Endeksi, Pazartesi gününe 9.771,72 puandan başladı. Geçen hafta 9.757,22 puanlık kapanışın ardından yatay bir seyirle açılan endeks genel olarak hisse senetlerine gelen alımların etkisiyle 9.868,35 puana kadar çıktı. Şu dakikalarda ise %0,59 artıda 9.814,57’den işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu