Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hisseleri, Bir Yıl Boyunca Sıkışıp Kaldıkları Sıkıntıdan Kurtulacaklar

Uzmanlar, ABD hisse senertlerinin bir yıldır her iki yöndeki şiddetli değişimlerini ve şimdiki durumlarını inceleyerek iyimser yorumlar yaptı.
ABD Hisseleri, Bir Yıl Boyunca Sıkışıp Kaldıkları Sıkıntıdan Kurtulacaklar
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu yıl hisse senetleri, her iki yönde de şiddetli bir değişim geçirdi. Ancak aynı yere geri dönmeye devam ediyorlar ve bu uzun vadeli kazançlar için ayarlanmış olabilir. Kabaca 2.935 ila 2.940’ta seyreden S&P 500 endeksi, bu yıl birkaç kez olduğu bir grafik noktasını yeniden ziyaret etti ve aynı zamanda geçen yılın seviyelerine döndü.

Oppenheimer Teknik Analisti Ari Wald, “Bu, pazarın son altı ayın daha iyi bir kısmı için salındığı bir seviye. Başlangıçta geçen Eylül 2018’den itibaren zirveyi pazarladı. Önemli bir seviye olarak görünüyor. Mayıs ayında direnç gösterdi. Temmuz ayında kırdık ve o zamandan beri yukarıda ve altında salındı. Ekim ayında tekrar geriledik,” şeklinde hareketleri özetledi.

Ancal Wald, pazarın bu seviyeye odaklanmasının hiçbir şekilde olumsuz olmadığını dile getirdi ve “Uzun bir süredir devam eden küçük pazar ilerlemesinin ardından ileriye dönük geri dönüşlerin daha güçlü olması gerektiği düşüncesi var. Piyasada yükseliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Wald, S&P 500’ün bu yıl 3.100 seviyesine ulaşmasını bekliyor ve gelecek yıl 3.500 seviyesine ulaşacağını tahmin ediyor.

Temel katalizör, Çin ile bir çeşit ticari anlaşma olabilir. Hisse senetleri, Cuma günü Başkan Donald Trump, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşmesiyle birlikte yükseldi. İkilinin tarife artışını geciktirecek bir tür mini anlaşma ile gelmesi bekleniyor.

Tarihsel Ortalamalara Uygun Hareketler

Tarihsel Ortalamalara Uygun HareketlerUzun vadede, bir dizi işlem süresinin ardından piyasanın çoğu zaman tarihsel ortalamalarına uygun olarak kazandığı ancak yakın vadede gecikme eğiliminde olduğu bulundu. Pazartesi gününün sonu itibarıyla 2.938 seviyesindeki S&P 500 endeksi, bir ay – üç ay – altı ay ve bir yıl önce kapattığı seviyenin yüzde 2’sindeydi.

1929’dan beri aynı kriterlere uyan sadece 43 örnek vardı ve bunlar sekiz ayrı döneme ayrıldı. Bu sekiz dönemden sonraki ilk ayda piyasa ortalama olarak yüzde 0,9 daha yüksekti. Ancak altı ay içinde S&P 500 ortalama yüzde 1,3 düşüş gösterdi.

Ancak önümüzdeki altı ila 12 ay boyunca hisse senetlerinde geri dönüş gözlendi. Altı ay sonra S&P ortanca geri dönüş oranını ortalama yüzde 3,4 ile yaptı ve yüzde 75 daha yüksekti. Bu, 1929’dan bu yana tüm dönemler için ortalama yüzde 3,9’luk kazancın biraz altına işaret ediyordu.

Bir yıl sonra S&P 500 zamanının yüzde 75’ine yükseldi ve yüzde 7,9’luk bir medyan kazanca sahipti. Anynı zamanda tarihsel ortalamanın biraz altında kaldı.

Bespoke’un kurucu ortağı olan Paul Hickey, ticaret savaşları ve tarifelerdeki manşetlerin piyasayı bir aralıkta tutan bir faktör olduğunu söyledi. Üçüncü çeyrek kazanç sezonu başladığında Hickey, son iki kazanç döneminin piyasa için olumlu bir şekilde başladğını ancak daha sonra orta yoldan ticaret savaşı haberlerinin kazancı bozduğunu belirtti.

Hickey, “Temel olarak aralığın en yüksek noktasına ulaştığımızda negatif başlıklar alırız ve en düşük noktaya çarptığımızda pozitif başlıklar alırız. Nisan ve Temmuz aylarında aralığın en yüksek noktasına geri döndük ve sonra ticaret ile tarife tweetleri ile tersine çevrildik,” ifadelerini kullandı.

Kazanç Sezonu Merakla Bekleniyor

Kazanç Sezonu Merakla BekleniyorKazanç sezonu önümüzdeki hafta başlıyor ve J.P. Morgan, Wells Fargo ve Citigroup gibi birkaç büyük banka Salı günkü raporları yayımlayacak. Hickey, hisse senetleri için olumlu bir zaman olacağını söyledi. Çünkü analistler çıtayı kazanç beklentileri üzerine düşürdü. Refinitiv’e göre; S&P kazançlarının yüzde 3,1 oranında düşmesi bekleniyor.

Oppenheimer’dan Wald, pazarın 2.940 civarında artmaya devam etmesine rağmen hisse senetlerinin aslında geleneksel mevsimsel geçmişe göre işlem görmekte ve Temmuz ayında yüksek, Eylül ayında da yeniden yüksek seviyelere döndüğünü belirtti. Sonra yaklaşan Ekim ayının ortalarında genellikle bir çarpma noktası bulunduğunu dile getirdi.

Wald, “Nasıl görüyorsunuz, bu gerçekten uzay geliştirme sürecinin bir parçası. Bazı zayıf eller sallıyor. Bu yeni boğa piyasası onayını beklemekle henüz bunu görmemek arasında sıkışıp kaldık. Küçük, büyük harflerle daha iyi hareket görmeye ihtiyacımız var. Diğer tarafından bizi alamayacağımızı caydırmak için hiçbir şey yok,” ifadelerini kullandı.

Walf, hisse senetlerinin yüzde 60 ila 70’ini 200 günlük hareketli ortalamanın üstünde görmek istediğini söyledi. Şu anda yaklaşık yüzde 43’ünün bu seviyede olduğunu belirtti.

Wald, pazarın Aralık ayında yaşadığı bir ayı düzeltmesinden çıktıktan sonra piyasanın normal şekilde davrandığını söyledi. Dokuz ayın en düşük seviyesindeyken piyasa tipik olarak yüzde 28 ve 24 Aralık sonundan dokuz ay sonra yüzde 27 arttı.

ISM verilerinin üretimde iki ay daralma gönderdiğine dikkat çeken Wald, piyasada çıkan kötü haberlerin çoğunda esneklik gördüğünü söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu