Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hisse Senetleri Ticaret Görüşmelerindeki Belirsizlikle Geriledi

Trump’ın vergi artırımı konusunu gündeme getirmesi yatırımcılar üzerinde endişe yaratırken, ticaret görüşmelerinin yeniden belirsizlik ortamına girmesi hisse senetlerinde düşüşe yol açtı.
ABD Hisse Senetleri Ticaret Görüşmelerindeki Belirsizlikle Geriledi
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, G-20 Liderler Zirvesi’nde yaptığı görüşmede vergi ateşkesi konusunda anlaşma sağlamıştı. Fakat Başkan Trump’ın, Çin’in ABD’den tarım ürünleri alımını artırmadığı ve eğer isterse vergileri yeniden artıracağına dair sözleri piyasalarda yeniden endişe yarattı.

Bu gelişmenin yanında ABD’li bankaların finansal raporları da hisselerin hareketinde belirleyici oldu. Amerikalı yatırım bankaları yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal raporlarını açıklarken, beklentilerin altında kalan veriler borsada işlem gören hisse senetlerine olumsuz yansıdı.

ABD hisse senetleri söz konusu belirsizliğin etkisiyle geriledi. Asya borsaları ise ticaret görüşmelerindeki gelişmelerin etkisiyle düşük hacimli seyretti.

Hafta başında rekor seviyeleri gören Dow Jones Endeksi, kapanışı %0,09 düşüşle 27.355,63 puandan yaptı.

Dow Jones EndeksiEndeks gün içerisinde en düşük 27.290, en yüksek, 27.398 puanı gördü. Gün içi en yüksek 3.015,02 puanı gören S&P 500 Endeksi ise %0,34 değer kaybıyla 3.004,04 puandan kapandı.

Endeksler arasında en fazla kayıp %0,43 ile Nasdaq Endeksi’nde olurken, kapanış seviyesi 88.222,80 puandan oldu. Bankaların ikinci çeyrek bilançoları ve hisse başına düşen kazançları endeksler üzerinde etkili olurken, teknoloji sektöründeki gerileme diğerlerine de öncülük etti.

ABD’li bankalardan Wells Fargo, yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği net faiz geliri ile analistlerin beklentisinden daha düşük bir performans gösterdi.

Wells FargoÖte yandan banka, söz konusu dönemde hisse başına 1,30 dolar kazanç sağladı. Toplam geliri 21,58 milyar dolar ile 20,93 milyar dolar olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Net faiz geliri %2,82 oranında düşüş gösterdi. Bir diğer yatırım bankası Goldman Sachs da hisse başına 5,81 dolar kazanç sağladı. Bankanın ikinci çeyrek hisse sendi satış işlemi 2,01 milyar dolar, işlem geliri ise 1,79 milyar dolar oldu.

Asya piyasaları ticaret görüşmelerinin takip edilmesiyle düşük hacimli seyretti.

Asya PiyasalarıABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çinli yetkililerle telefonda görüştüklerini, eğer bu görüşmeler iyi giderse bu hafta Çin’e bir ziyaret düzenleyebileceğini söyledi. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, G-20 Zirvesi’nde Xi Jinping ile yaptığı görüşmede ek gümrük vergisi yapılmayacağına dair anlaşma olmasına rağmen, eğer isterse vergileri yükseltebileceğini söyledi.

Söz konusu gelişme belirsizlik ortamı yaratırken, Asya hisse senetlerinde kayıplar gözlendi. Japonya’nın Topix Endeksi %0,2, Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,3 ve Güney Kore Kospi Endeksi %1 oranında değer kaybetti. Şangay Bileşik Endeksi ise yataya yakın bir seyir izledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu