Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Artan Gerilimler Nedeniyle ABD Hisse Senetleri Haftayı Düşüşle Kapattı

Ortadoğu'da gerilimin artması ABD borsalarına yansıdı. Üç ana endeks de haftayı düşüşle kapattı.
Artan Gerilimler Nedeniyle ABD Hisse Senetleri Haftayı Düşüşle Kapattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün İran Devrim Muhafızları lideri Kasım Süleymani’nin ABD’den gelen emir sonucu öldürülmesi tüm dünyayı ayağa kaldırmıştı. Bu gelişme Ortadoğu’da gerilimin artmasına neden oldu ve piyasalarda tedirgin bir hava yarattı. Hal böyle olunca yatırımcılar hisse senetleri yerine güvenli liman olarak gördükleri araçlara yöneldi. ABD’nin 3 ana endeksi de günü Cuma günkü kapanışı düşüşle gerçekleştirdi.

Perşembe günü yakaladığı rekorla 2020 yılına güçlü bir başlangıç yapan Wall Street hisse senetleri Cuma günü Irak’tan gelen ABD saldırısı haberinden negatif etkilenince rekoru elinden kaçırdı.

Wall Street Güçlü BaşlangıçOrtadoğu’da gerilimlerin artmasının yanı sıra ABD imalat sektörünün olumlu gelmeyen verileri de endekslerin düşüşünde etkili oldu. Beklenenin üzerinde daralma kaydeden veriler, ABD ekonomik büyümesinin yavaşladığına yönelik endişeleri artırdı.

İran cephesinde yaşanan sıcak gelişmeler arasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın emri üzerine bölgeye düzenlenen füze saldırısının ardından ABD’den intikam alınacağını açıklaması yer aldı. Tüm bu gelişmeler Ortadoğu’da gerilimleri zirveye taşıdı ve yatırımcılar hisse senetlerinden uzak durmak durumunda kaldı.

İran’daki ABD saldırısına ilk tepki veren varlıklar arasında petrol fiyatları yer aldı. Yükselişe geçen fiyatlar, ABD’nin havayolu firmalarına hisse kaybettirdi. Petroldeki yükselişin ardından %5,0 gerileyen American Airlines Group’un yanında %2,1 oranında değer kaybeden United Airlines hisseleri yer aldı.

ABD’nin saldırısının ardından ülkenin savunma sanayi şirketlerinin hisseleri yükseldi. Örneğin Northop Grumman hisseleri değerlerini %5,4 artırırken, Lockheed Martin hisseleri ise %3,6 oranında yükseldi.

Northop Grumman Hisseleri YükseldiWall Street hisse senetlerinden Dow Jones sanayi endeksi günü 233,92 puan ve %0,81 oranında değer kaybıyla tamamlayarak 28,634,88 seviyesine geriledi. S&P 500 endeksi 23 puan ve 0,71 oranında geriledi ve günü 3,234,85 seviyesinde tamamladı. Son olarak Nasdaq endeksi ise gün sonunda 71,42 puan ve %0,79 oranındaki düşüşle 9,020,77 seviyesinden kapanış yaptı.

Hafta boyunca kaydedilen performans dikkate alındığında artıda kalan tek endeksin %0,16 ile Nasdaq olduğu görüldü. Diğer iki endeksten Dow Jones ve S&P 500 haftayı ekside tamamladı. Haftalık kayıplar bu iki endekste sırasıyla %0,04 ve %0,17 oldu.

Araç teslimatlarına ilişki yapılan tahminlerin ardından Tesla hisse senetleri kazançlarını %3,0 oranında artırdı. Dondurulmuş gıda tedarikçisinin 3 aylık sonuçlarının tahminleri aşmasının ardından Lamb Weston Holdings hisseleri de S&P 500’deki en büyük kazanç olan %11,3 oranında arttı.

Dün piyasalar için bir diğer önemli gelişme, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantıya ilişkin tutanakları açıklaması oldu. FED yetkilileri arasında faiz indirimi konusunda fikir ayrılıkları yaşandığı görüldü. Ayrıca ABD düşük enflasyon meselesi de hala güncel bir sorun olarak tartışıldı. FED’in hedeflenen enflasyon seviyesi %2’ye ulaşmasının hiç de kolay olmayacağı ifade edildi.

FED toplantı tutanaklarına yatırımcıların nasıl tepki vereceği Pazartesi günü ortaya çıkacak. Diğer taraftan Brexit’in bir problem olmaktan çıkması ve ABD-Çin arasında ticaret anlaşmasının birinci aşamasına atılacak imza için 15 Ocak’a işaret edilmesi ile Wall Street yatırımcılarının bir kısmı rahat bir nefes aldı. Gelecek hafta yatırımcıların radarında ABD-İran ilişkileri bulunacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu