Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hisse Senedi Piyasalarında Açılışlar Pozitif Beklentideyken Yuan Yükseliyor

ABD piyasalarında devam eden şirket bilançoları, bugün gerçekleşecek Çin ABD müzakerelerinden olumlu beklenti kaynaklı yükselen Yuan ve finansallara bakış.
ABD Hisse Senedi Piyasalarında Açılışlar Pozitif Beklentideyken Yuan Yükseliyor
Yorum

ABD hisse senetlerinde beklenti Çarşamba günü yükseliş olarak gözlendi, gelişmenin yatırımcılar tarafındaki kaynağı Apple’dan kazançlarını topladı ve Federal Reserve’den yeni ticaret görüşmeleri ve rehberliği olarak gözlendi.

Vadeli İşlemler, S&P 500’ü %0.5’lik bir artıda açılışa işaret etti. Dow Jones Industrial Average ve Nasdaq-100, Apple’ın Salı günü ilk çeyreğinde düşüş yaşadığını bildirmesine rağmen sırasıyla %1.1 ve %0.9 oranında artış gösterdi.

Apple düşüşün, yavaşlayan bir ekonominin ve Washington ile olan ticaret anlaşmasının son aylarda pazarları korkuttuğundan ve Çin’de zayıf bir performans kaydetmesinin ardından gerçekleştiğini açıkladı. Yine de, teknoloji devinin şirket kazançları yatırımcıların beklediğinden daha iyiydi ve premarket ticaretindeki payları %5.2 arttı.

Bilançolar Açıklanmaya Devam Ediyor

ABD'de Bilanço Açıklamaları Devam EdiyorS&P 500’ün kabaca dörtte biri şirket bilançosunu rapor etmişken, her ikisi de Çarşamba günü erken saatlerde kazanımların ardından, ATET’nin %3.1 ve Boeing’in premarket ticaretinde %4.9 oranında yükselişine odaklanmıştı. FactSet’e göre, bu kazanç mevsimi için harmanlanmış artış oranı, kazanç sezonunun başlangıcında beklenen %10.6’dan biraz daha yüksek olan %10.9 olarak belirtildi.

Microsoft ve Facebook da dahil olmak üzere birçok ABD teknoloji devi, piyasa kapandıktan sonra, bazı sektör bileşenlerinin premarket ticaretinde yükselişe geçtiğini bildirdi. Küresel meslektaşları Salı günkü bazı gelişmelere de eşlik etti; Asya’da, KOSPI’nin artışına ağırlığı fazla Samsung Electronics için %2.0’lik, Güney Koreli Benchmark’ın %1.1’lik desteği ile yardımcı olurken, Hong Kong’un teknoloji sektörü de Hang Seng’in %0.4 artışına yardımcı oldu.

Yuan Olumlu Müzakere Beklentisinde Yükseldi

Müzakarelerde Olumlu Beklenti Yuan'ı YükseltiyorYuan, ABD dolarına karşı %0.2 oranında yükseldi. Gelişme Çarşamba günü tekrar başlayacak olan ABD-Çin ticaret müzakerelerinde gelebilecek bir atılım beklentisi gelişmeyi destekledi. Başkan Trump, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile bugün bir araya gelecek. Bay Trump, ABD’nin Çin’deki gecikmeli büyüme göz önüne alındığında müzakerelerde üst sıralara geldiğini düşünüyor.

Zayıflayan küresel genişlemenin son belirtisinde Çarşamba günü açıklanan rakamlar, Fransız ekonomisinin 2018’de keskin bir şekilde yavaşladığını gösterdi; bu durum ise daha geniş Avro Bölgesi’ni etkileyen beklentiler için iyi bir artış göstermeyen faktör olarak ele alınabilir.

Büyüme korkuları, S&P 500’ün 1931’den bu yana en zayıf Aralık’ına katkıda bulunmuştu. İki taraf arasındaki daha sıcak söylemler yatırımcıları sakinleştirirken, müzakerelerin iki ülke arasındaki uzun vadeli bir diyaloğun başlangıcı olduğunu belirttiği yönünde değerlendirilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu