Yatırım yapmaya başla!

ABD Hisseleri Beklenti Altında Gelen İstihdam Verileriyle Günü Ekside Tamamladı

ABD hisse senetleri, tarım dışı istihdam verilerinin beklenti altında gelmesiyle yükselişle başladığı günü ekside kapattı.
ABD Hisseleri Beklenti Altında Gelen İstihdam Verileriyle Günü Ekside Tamamladı

ABD-İran arasındaki savaş endişelerinin azalması ve ticaret savaşı cephesinden gelen iyimserlikle haftanın son gününe yükselişle başlayan ABD hisse senetleri, 2019’un son ayına ilişkin tarım dışı istihdam verilerinin açıklanmasıyla erken kazançlarını geri verdi. Beklentilerin altında gelen veriler 145 bin artışa işaret ederken, 160 bin artış olan tahminler tutmadı. Ülkede işsizlik oranı ise son 50 yılın en düşüğü olan %3,5’te kalmaya devam etmişti.

Açıklanan veriler, ABD’de istihdamın beklenenden daha yavaş artış göstermişti ve bu durum Wall Street endekslerinin rekor seviyelerden dönerek Cuma gününü ekside kapatmasına neden oldu.

İstihdam Yavaş ArtışEndekslerdeki bu kayıpta önemli ölçüde rol oynayan etkenler, beklentileri karşılamayan istihdam rakamları ve özel sektör ücretleri olarak belirlendi. Fakat son gün kaydedilen gerilemeye rağmen ABD’li yatırımcılar haftayı kazançla tamamlamayı başardı. Risk iştahı azalan yatırımcılar kar satışları yapmaya yöneldi.

Dün gün içinde ABD’nin 3 ana endeksi de rekor yüksek seviyeler kaydetti. Fakat verilerin ardından kapanışta Dow Jones endeksi 133,13 puan ve %0,46 oranındaki gerilemeyle 28,823,77 seviyesine kadar geriledi. S&P 500 endeksinin kaybı ise %9 puan ve %0,28 oranında ölçüldü. Endeks gün sonunda 3,265,35 seviyesine geriledi. Nasdaq endeksi ise %0,27’lik gerilemeyle 9,178,86 seviyesinden günü kapattı.

Haftalık durum incelendiğinde; son gün görülen gerilemeye rağmen S&P 500 %0,9, Dow Jones %0,7 ve Nasdaq ise %1,8 oranında haftalık kazanç elde etti.

Endekslerin Haftalık KazancıCuma günü Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) gelen açıklama, 737 Max’larda arızalı parçaların kurulumunun önüne geçememesi nedeniyle Boeing Co.’ya 5,4 milyon dolarlık para cezası kesilmesi gerektiğini söyledi. Bu gelişmenin ardından Boeing personellerinin 737 Max’lar hakkındaki yazışmalarının ifşa olması da Boeing’in tartışma konusu olmasını sağladı. Bu durumlardan kaynaklı olarak Boeing hisselerinde %1,9 gerileme meydana geldi.

Yeni haftada Wall Street yatırımcıları ABD ve Çin arasında imzalanacak birinci aşama ticaret anlaşmasına ve Orta Doğu’da yaşanacak gelişmeleri izleyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum