Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Kıymetlerinde Getiri Verimi Artarken Borsa Endekslerinde Nasdaq Negatif Ayrıştı

ABD Hazine kıymetlerindeki getiri verimi ve FED hareketlerine dair görüşler ile haftanın son işlem gününde borsa endekslerindeki duruma bakış.
ABD Hazine Kıymetlerinde Getiri Verimi Artarken Borsa Endekslerinde Nasdaq Negatif Ayrıştı
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları, ekonomik verinin işgücü piyasasının sağlam kaldığını ve imalatın Ocak ayında toparlandığını göstermesinin ardından Cuma günü geriledi. 10 yıllık tahvil verimi %1.87 getiri artışı göstererek %2.684 seviyesinde gerçekleşirken, 2 yıllıklarda getiri %2.506 seviyesinde gerçekleşti.

Daha sonra verimler Ocak ayında ABD’li üreticiler için büyümenin hız kazandığını göstererek, sektörün güçlü talep gösterdiğine ve üretimin yılın ilk ayında kısmi hükümet kapanmasını çevreleyen belirsizliği aşacağına işaret ettikten sonra kazançlarını artırdı.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, üretim satın alma-yöneticileri endeksinin Aralık’ta 54.3’ten Ocak’ta 56.6’ya yükseldiğini söyledi. (50’nin üzerindeki seviyeler genişlemeye işaret ederken, bu seviyenin altındaki okumalar daralmayı ifade etmekte.) Bir analiz firması tarafından hazırlanan ankete katılan ekonomistler endeksin hafifçe 54.0 seviyesine düşmesini bekliyorlardı.

Oranların Düşürülmesi İhtimali Uzak

Faiz Oranlarının Düşürülme İhtimali UzakVeriler, yatırımcıların ekonominin yavaşlamasını beklemelerinin çok az nedeninin olduğunu ve yıl ilerledikçe bu tür kazanımların devam etmesinin, yıl içinde Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını artırma konusundaki tartışmaları canlandırabileceğini belirtti.

Michael Cloherty, bir kriz veya FED’in bu yıl potansiyel olarak oranları düşürebileceği konusundaki endişelerin kazançların göz önüne alındığında daha az olduğunu ve daha az gerçekçi bulduğunu ifade etti. Yatırımcıların hissiyatı, hisse senedi endekslerinin son 30 yıldaki en iyi Ocak ayı performanslarını göstermesi ve yatırımcıların kurumsal tahvilleri satın almak için ihtiyaç duydukları yüksek faizli borcu geçen ay daraltması gereken risksiz Hazinelere göre getiri primi gösterdiği gözlendi.

Yatırımcılar, Hazine’nin önümüzdeki hafta toplam 84 milyar ABD Doları tutarında 3, 10 ve 30 yıllık menkul kıymet satmasını planlıyor. ABD hükümeti borcunun arzı üzerinde ileriye bakıldığında getiriler daha da yükseldi.

Wall Street’de Dow Jones’tan Sonra Nasdaq

Nasdaq Endekslerden Negatif AyrıştıWall Street endekslerine baktığımızda haftanın son işlem gününde Dow Jones %0.26 primlenerek bir önceki gün sergilediği negatif ayrışma duruşunu kırdı. Endeks 25.063 puandan kapanırken bu seviyenin üzerinde gözlenecek hareketlerin yukarı yönlü seyrin sağlığını koruyabileceği düşünülebilir. Perşembe günkü Dow Jones performansı dünkü işlemlerde de Nasdaq’da görüldü ve endeks %0.25 kayıp vererek 7.264 puandan haftaya veda etti.

S&P 500 endeksi yatay bir bantta kapanırken (%0.09 prim) 2.707 puandan haftanın son işlem gününü kapatmış oldu. Amazon (AMZN) dün %5.38 değer kaybederek, 1.626,23 $/p’den haftayı kapattı. Walmart (WMT) %2.06 değer kaybederek 93,86 $’dan, Caterpillar (CAT) %1.69 ile 130,91 $’dan fyatlandı. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu