Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Gündemi, Küresel Şirket Gelişmeleri ve BIST’e Bakış

John Abizaid elçi olarak önerildi ve Starbucks hisselerinde düşüş görüldü. Açıklanan veriler doğrultusunda FED değerlendirmesi.
ABD Gündemi, Küresel Şirket Gelişmeleri ve BIST’e Bakış
Son Güncelleme: 
Yorum

Başkan Trump, Batı Kanadı görevine hazırlanırken önümüzdeki iki yıl boyunca üst düzey personel değişiklikleri üzerinde düşünüyor. Beyaz Saray ‘ın Genelkurmay Başkanı John Kelly için olası yenilikleri yorumlanıyor. Trump, dört yıldızlı emekli ordu orgenerali John Abizaid’i Suudi Arabistan’ın elçisi olarak aday gösterdi.

Starbucks Salı günü 350 çalışanı işten çıkaracağını açıklamıştı. Şirketin CEO’su Kevin Johnson  etkilenecek departmanların pazarlama, yaratıcılık, ürün teknolojileri ve mağaza geliştirme olacağını belirtti. Gelişmenin gölgesinde şirket hissesi SBUX %0.74 gerileyerek 67,94 dolar seviyesinden günü kapattı. Kafe çalışanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek.

Amazon New York ve Kuzey Virginia’da yönetim merkezleri olacağını duyurdu. Aylar boyunca bazı yöneticiler, tek bir yerin gereksinimlerini karşılayamayacağını fark ettikleri halde, şehirler Amazon’un ikinci genel merkezi için el verişliydi  ancak Amazon, HQ2’yi seçti ve birçok şehri salladı.

Petrol Fiyatları Aşağı Bakarken Doğal Gaz Pozitif

Petrol Fiyatları Düşüyor Doğalgaz YükseliyorABD petrol fiyatları dün bir ayı piyasasına daha battı. Aşırı düşüş ve talebin zayıflaması korkusuyla, grafikler son üç yıllık en keskin aşağı yönlü hareketlerini kaydetti. Yatırımcılar bu kış doğal gaz fiyatlarında devam eden kazanımlar kaynaklı sevinçli. Gelişme doğalgazı ısıtma için kullanan ABD’li tüketicileri sıkıştırabilecek bir tablo sergiliyor. Doğal gaz Kasım 2014’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ABD tüketici fiyatları yıl başından bu yana, büyük oranda doğal gaz fiyatlarının etkisiyle ve kullanılmış taşıtların fiyat etiketlerindeki artışla birlikte, Ekim ayından bu yana en hızlı şekilde büyüme kaydetti.

Değişim Yatay Eksende Görüldü

ABD Verilerinde Değişim Hafif Gerçekleşti ve Yatak Eksen GörüldüÇarşamba günü yapılan açıklamada, Amerikalıların tüm ödemelerini ölçen tüketici fiyat endeksi, Ekim ayında% 0.3 arttı. Bu, Ocak ayından bu yana en büyük aylık artış oldu. Gaz fiyatlarının da yer aldığı enerji endeksindeki artışlar, Ekim ayında enflasyonun yükselmesine yardımcı oldu. Bu durumlarla, Ekim ayı için fiyat artışının önümüzdeki aylarda geri çekilebileceğini ve potansiyel olarak enflasyonun endeksini aşağı çekeceğini gösteriyor.

BIST Pozitif Kapanışı İşaret Ediyor

Borsa İstanbul Haftanın Üçüncü Gününde 2. Artıda Kapanışına GidiyorBorsa İstabul’da görülen yukarı yönlü hareketlere paralel Avrupa endeksleri hareketlendi. DAX, FTSE 100 ve CAC 40 sırası ile %0.62, %0.81, %0.45 oranlarında primlendi. BİST 100 endeksinde değer kazanımı %0.55 seviyesine gerilerken bankacılık hisselerinde ISCTR ile VAKBN değer kaybetti ve GARAN, AKBNK, HALKB değer kazandı. THYAO %4.52 artış ile dikkat çekti.

Wall Street piyasaları pozitif açılış gerçekleştirirken Dow J %0.57, Nasdaq %0.72 ve S&P 500 endeksi %0.62 oranında primlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu