Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Finansalları, 1Ç19 Bilançoları ve Çin Büyüme Beklentileri

ABD Hazine kıymetlerinde talebin azalması fiyatları çekerken verim yükseliyor. Endekslere kayan yatırımcı piyasaların pozitif açılmasına neden olurken Çin büyüme beklentisi %6.2 oluyor.
ABD Finansalları, 1Ç19 Bilançoları ve Çin Büyüme Beklentileri
Yorum

ABD vadeli endeksleri Salı günü yükselmeye başladı, Federal Rezerv (FED) yetkililerinin ABD ekonomisine olan güvenini ve Çin büyümesiyle ilgili taze verileri izlemesinin ardından, haftanın başında kaydedilen düşüşler “U” dönüşü yaptı.

ABD endeksleri vadeli tarafın performanslarından öngörülen verileri yanıltmadı ve pozitif açılış yaptı. Nasdaq %0.35, Dow Jones Endüstri Ortalaması %0.24 ve S&P 500 endeksi %0.23 değer kazanımında işlemlerine devam ediyor.

Avrupa’da Stoxx Europe 600 gün ortasında%0.2 seviyesindeki primini %0.33’e taşıdı. Asya tarafında da görünüm pozitif bir tabloda ele alındı.

Hayal Kırıklığı Olabilecek 1Ç19

Yatırımcılar, büyük ABD şirketlerinin bu hafta yayınlamaya başlayacağı üç aylık periyotta duyurulan ilk çeyrek bilançosunda geçen yılın aynı dönemine kıyasla genel olarak hayal kırıklığına uğrayacakları tahminlerini yakından takip ediyor.

Birçok analist, küresel büyümenin önümüzdeki aylarda düşmeye başladığına dair endişelerin teyidi olarak zayıf karları izlemekte. Diğer tarafta görece riskli varlıklar piyasasının küresel risk iştahındaki bozulmalar sonucunda geri çekildiği anlarda yatırımcının sığınak noktası olan uzun vadeli kıymetler ve güvenilir liman arzı altın veriminde düşüş sürüyor.

Karen Ward ve Analistlerin Görüşü

JP Morgan’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın pazar stratejisti Karen Ward, “Bu yıl, kazanım beklentilerinin düşmesiyle aynı anda fiyatların çok fazla arttığını göz önüne aldığımızda, değerlemeler artık ucuz değil. Bu nedenle, fiyatların yükselmeye devam etmesi için, kazancı aşağı görmemiz ve yükselmeye başlamamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Yılın başında küresel pazarlarda hızlı bir toparlanmanın ardından analistler, Çin ile ticaret müzakerelerinin sürmesi ve Başkan Trump’ın vergi reformlarının etkisinin azalmasıyla birlikte ABD’deki büyüme beklentileri konusunda dikkatli davranıyor.

Pazartesi günü FED yetkilileri, 2019’da faiz oranlarını beklemeye bırakabileceklerini ve dünyanın en büyük ekonomisindeki büyüme umutları hakkında iyimserliğe dikkat çektiklerini belirtmişlerdi.

FED Sinyalleri ve Hazine Kıymetleri

Küresel pazarlardaki son yükselişin çoğunun, Merkez Bankası’nın biraz daha enflasyonu hedeflemesi ve ABD ekonomisini daha sıcak hale getirmeye çalışması yönündeki sinyalleri olarak algılanabilir.

Ward, “Gerçekten de bu noktada işsizlikle birlikte bu düşük ve ücret artışının hızlandığını hissediliyor, daha fazla çekirdek enflasyon görülüyor.” demişti.

10 yıllık ABD Hazine kıymetleri, Pazartesi günü %2.553’ten% 2.566’ya yükselmişti. Verim, fiyatlara ters yönde hareket ediyor ve yatırımcı görece riskli varlıklar tarafındaki talebi artırıyor. İkinci işlem günündeki uzun vadeli kıymet verimleri %1.11 artarak %2.581 seviyesine yükselirken kıymet fiyatlarında düşüş devam etti.

Ticaret, bu hafta ABD’de endeks olarak en yüksek seviyeye yaklaşırken; Nasdaq Kompoziti Pazartesi günü Noel’den bu yana kaydettiği en düşük hacimleri ile işlemlerine devam ediyor.

Çin Büyüme Beklentisi %6.2

Bazı analistler Asya’daki yüzdürücülüğün, Çin ekonomisinde 2019’un ilk çeyreğinde kredisini artıran, para politikasının canlanması ve gevşetilmesi beklentilerine tepki gösterdiğini vurguluyor.

Ülkenin en son büyüme tahminleri Çarşamba günü yayınlanacak. ING analistleri, Pekin’in hedefinin alt sınırına işaret eden %6 oranının üstünde, 2019’un ilk çeyreğinde yıllık bazda %6.2 olarak büyüme öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu