Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Endekslerinde Düşüş Kaynakları Etkili Olmadı, Yatırımcı Fırsat Kaçırmak İstemiyor!

ABD finansallarında düşüş kaynağı olarak görülecek nedenler arasında sayılan maddelerin beklenen boyutlara ulaşmaması, pozitif duruşu güçlendiriyor.
ABD Endekslerinde Düşüş Kaynakları Etkili Olmadı, Yatırımcı Fırsat Kaçırmak İstemiyor!
Yorum

Yatırımcılar, 2019’da toparlanması devam ettikçe ABD hisse senedi piyasalarına daha fazla yatırıma yöneliyor. Devlet tahvillerinde gerçekleşen son yükselişler ve ekonomik büyümede beklenen yavaşlamaya rağmen piyasaların daha yüksek seviyeye çıkarması umuluyor.

Ticaret görüşmelerinde iyimserlik ve Federal Rezerv’in faiz oranlarındaki yükselişin durdurma sinyalleri, S&P 500’ü Eylül 2009’dan beri en iyi çeyreğine itti. Yükseliş devam ettikçe, büyük endeksleri geçen yılın rekorlarına yönlendiren yatırımcılar, daha fazla kazancını kaybetme konusunda giderek daha temkinli olduklarını da ifade ediyor.

Uzun vadeli hazine gelirlerinin kısa vadeli borçların altına düştükten sonra geçen hafta hızlı bir şekilde sabitlenen hisse senetleri, genellikle durgunluk arz eden ters bir verim eğrisi olarak bilinen bir gelişmede ele alınmıştı. Değişim, ayın başında piyasalarda kısa bir süre devam etti, ancak Dow Jones, çeyreği haftalık %1.7’lik bir artışla bitirdi. İyileşmenin bir nedeni olarak da yatırımcıların ABD-Çin ticaret anlaşmasının dünya ekonomisini dengeleyeceği ve şirket kazançlarını arttıracağı iddiaları öne çıkıyor.

Pozitif İlk Çeyrek Azalan Karlılık

İlk Çeyreğin Pozitif Hareketi GündemdeEd Leventhal, “Bu konuda bir karar alacağımız hiçbir soru yok. ABD ekonomisinin iyi çalışmaya devam edeceğine inanmak için sebepler ortada.” diyor.

Yatırımcılar bu hafta ABD ve Çinli yetkililerle Washington’da toplanacak olan pazarları daha fazla harekete geçirebilecek ticaret tartışmalarını izlemeyi bekliyor. (İmalat verileri ve perakende satış rakamları, ABD büyümesi için beklentileri de değiştirebilir.)

Birçok yatırımcı önümüzdeki hafta sonunda JPMorgan Chase & Co. ve Wells Fargo & Co.’nun raporları ile ciddi bir şekilde başlayan kazanç sezonunu da bekliyor olabilir. S&P 500 şirketlerinin ilk çeyreğinde karlarının 2016’dan beri ilk çeyreklere göre azaldığını bildirmeleri bekleniyor.

Tam Zamanı!

Yatırım İçin Zamanın İyi Olduğu DüşünülüyorOcak-Mart çeyreğine ilişkin sıra dışı kazanım tahminlerine rağmen, bazı yatırımcılar FED’in ihtiyatlı değişiminin ardından giderek iyimser bir büyüme kaydetti. EPFR Global’e göre, yatırımcıların yılbaşında ABD hisse senetleri yatırımcı ve hisse senedi alım-satım fonlarından para aldıktan sonra, 13 Mart’ta sona eren haftada 25 milyar dolardan fazla para akışı kaydedildi.

Amerikan Bireysel Yatırımcılar Birliği anketine göre, yatırımcılar 20 ve 27 Mart tarihlerinde sona eren haftalarda yine bu tür fonlardan para çektiler, ancak Şubat ayında hem hisse senedi fonlarına hem de hisse senetlerine tahsisatlarını artırdılar. Bir Charles Schwab araştırmasına göre aktif tüccarların %80’inden fazlası ABD hisse senetlerine yatırım yapmanın iyi bir zaman olduğuna inanmakta.

Yükselen Fiyat Düşen Verim

Tahvillerde Yükselen Fiyatlar Düşen VerimBazı analistlere göre hisse senetleri için daha yüksek yatırımcı talebi, büyük endeksleri desteklemede güçlü şirket geri alımlarına katılabilir. S&P 500 hisseleri dördüncü çeyrekte gerçekleşen geri alımlar, S&P Dow Jones Endeksine göre bir önceki yıla kıyasla %63 artışla 223 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Geri alımlar, şirket karlarının güçlü görünmesini sağlayarak hisse başına kazanç elde ederek hisse senetlerinin sayısını düşürüyor ve daha güçlü bir görünüm kazanılmasını sağlıyor.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

FED yakın zamanda 2019 için ekonomik büyüme tahminlerini düşürdüğü halde hisse senetleri yükselmeye devam ediyor. Yavaşlamaya yanıt olarak, Merkez Bankası bu yıl faiz oranlarının artmayacağının sinyalini verdi. FED fiyatlarının ardından 15 ay içinde tahvil fiyatları yükseldiğinde düşen hazine getirileri en düşük seviyelerini gösterdi.

Temettü Ödeyenlere Paralel Teknoloji Hisseleri de Alınıyor

Temettü Şirketlerine Kıyasla Teknoloji Şirketlerinde de Alımlar VarAynı zamanda, söz konusu büyümenin yavaşladığı, ancak güçlü olduğu ve faiz oranlarındaki artışın durması hala ana endeksleri kaldırabileceğine inanılan bir gerekçe olarak öne çıkabilir.

Spectrum Yönetim Grubu Müdürü olan Leslie Thompson, “Temperli bir FED ile birlikte, Aralık ayının en düşük seviyesini tekrar test etmeyeceğimiz inancını yaratan eksiklik korkusu var.” dedi.

Bayan Thompson, Darden Restaurants Inc. gibi temettü ödeyen şirketlerin yanı sıra Apple Inc. gibi teknoloji hisse senetlerinin de satın alındığını ifade etmişti.

Geçen Yılın Tepesine %3.3 Kala…

Geçen Yılın Zirvelerine Ramak Kala...Haftalık bir avanstan (prim) sonra, S&P 500 yıl için %13 arttı ve geçen Eylül ayının tüm zamanların en yüksek seviyesinin sadece %3.3 altında kaldı. FactSet’e göre, bazı analistler yılın başındaki ralli çalışmasının dayanıklılığı nedeniyle takipteler, çünkü S&P 500 şirketlerinin bir önceki yılın ilk çeyreğinde kazancında yaklaşık %4’lük bir düşüş bildirmesi bekleniyor.

Teknoloji gibi piyasaya yön veren sektörlerin çift haneli yüzde kazanç düşüşlerini rapor etmeleri beklenmekte. Endüstri ve enerji hisseleri gibi ekonominin sağlığına bağlı olan döngüsel hisse senetleri bile, büyüme yavaşladığında piyasaları güçlendirmeye devam ediyor.

Hodges Funds portföy yöneticilerinden Craig Hodges, Commercial Metals Co.’nun da dahil olmak üzere dövülmüş malzeme firmalarının yanı sıra Twilio Inc. gibi daha hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin hisselerinin de satın aldığını söyledi. Hodges, “Bana göre, zemin hala oldukça iyi. Piyasanın düşmesi için pek çok bahane vardı ve bu gerçekten olmadı.” diyor.

Tedirginliği Düşürecek Hareketler Mevcut

Tedirginlik DüşüyorHisse senetleri yükselirken kazanç tahminleri düşerken, büyük endeksler şirketlerin gelecek 12 ay boyunca kazandıklarına göre daha pahalı hale geldi. S&P 500’ün gelecek yılki kar tahminlerine dayanan fiyat/kazanç (F/K) oranı ortak bir değerleme ölçütü, Perşembe gününe ait bir Dow Jones Piyasa Verileri analizine göre, Haziran 2009’dan bu yana en büyük çeyreklik artış gözlendi.

Yine de bazı analistler, dördüncü çeyrek iyileşme ve hızlı toparlanmanın ardından mevcut değerlerin makul olduğuna inanıyor. Bu yılki kazanımların istikrarlı niteliği, sinirsel yatırımcıları da yatıştırmaya devam edecek düzeyde.

S&P 500, ilk çeyrekte sadece üç seansta %1’den fazla düştü ve bu durum, piyasa gözlemcilerini geçen yılın sonunda kaydedilen çok endişeli hareketlerin büyük boyutta düşüşlerini en aza indirdi.

İnsanlar artık daha saldırgan pozisyon tercihlerinde bulunabilir. Çünkü piyasada mevcut olan fırsat kaçırılmak istenmiyor. Zor taraf ise beklentilerin kontrol altında tutulması ve risklerin mantık çerçevesinde yönetilmesi olarak değerlendirilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu