Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin En Değerli 5 Teknoloji Şirketi Bir Günde 75 Milyar Dolar Kaybetti!

En büyük beş ABD’li teknoloji şirketi, Cuma günü piyasa değerinden 75 milyar dolar kaybetti. Detaylar haberimizde;
ABD’nin En Değerli 5 Teknoloji Şirketi Bir Günde 75 Milyar Dolar Kaybetti!
Yorum

En büyük 5 ABD’li teknoloji şirketi Microsoft, Amazon, Apple, Alphabet ve Facebook Cuma günü piyasa değerinden toplam 75 milyar dolar kaybetti. Düşüş piyasalarda büyük yankı uyandırırken dev kayıp, S&P 500 teknoloji endeksinde yüzde 1.7’lik bir gerilemeye ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq’ta benzeri bir eğilime yol açtı.

Grubun en kötü performansını sergileyen şirket ise geçtiğimiz günlerde yine büyük bir kayıp yaşayan Amazon oldu. Bu noktada hisselerin, Çin ile yapılacak bir ticaret anlaşmasının ekonomik büyümeyi nasıl etkileyeceği yönündeki şüpheler ve petrol fiyatlarındaki düşüşler arasında gerilediği vurgulandı.

Öte yandan Perşembe günü FED’den gelen açıklamanın gelecek faiz artırımlarına yönelik endişeleri yeniden uyandırdığı ve yatırımcılara teknoloji şirketlerinden kaçma sinyali verdiği söylendi.

FED Açıklaması Yatırımcıları Teknoloji Hisselerinden Uzaklaştırdı Çünkü teknoloji şirketlerinin ekonomideki dalgalanmalara duyarlı oldukları biliniyordu ve bu da haliyle yatırımcıların tepki vermesine yol açtı. İlgili haberde, teknoloji hisselerinin 2008’den bu yana en kötü aylarını yaşadıkları ve yüzde 20 düşen Amazon ile yüzde 9.7 düşen Alphabet’in önderlik ettiği aşağı yönlü harekette Nasdaq’ın Ekim ayında yüzde 9.7 düşüş gösterdiği bilgilerinin de üzeri çizildi.

Analistlerin de Amazon, Apple ve Alphabet dahil olmak üzere son teknoloji kazanç raporları ile hayal kırıklığı yaşadıkları kaydedildi.

Microsoft, Amazon, Apple, Alphabet ve Facebook Cuma Günü 75 Milyar Dolar KaybettiKeza bilançoya göre üçüncü çeyrek karı 10 kattan fazla artışla 2.88 milyar dolara yükselerek beklentileri aşan Amazon, cirosu ve dördüncü çeyrek görünümü beklentilerin gerisinde kalmıştı. Bu dönemde şirketin cirosu, 56.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti ve rakam 57.10 milyar dolarlık beklentinin gerisinde kaldı.

Üçüncü çeyrek açıklamasında bundan sonra satış adedi bilgilerini paylaşmayacağını duyuran Apple da Amazon gibi hayal kırıklığı yaratmış, hisselerde büyük kayıplar yaşanmıştı. Apple hisselerindeki kayıplar Wall Street teknoloji endekslerinde baskı yaratmış ve geri çekilmelerin başrolü olarak gösterilmişti.

Nihayetinde, Cuma günü ABD’nin en büyük 5 teknoloji şirketi toplamda 75 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı ve söz konusu haber haliyle piyasalarda dikkat çekti. Ancak buna rağmen yani Cuma günkü kayıplara rağmen Nasdaq ve S&P 500 teknoloji endeksleri, Amazon, Microsoft ve Alphabet gibi haftayı artıda tamamlamayı başardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu