Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Hayal Kırıklığı Yaratan Güncellemelere Karşılık, Beklentiyi Aşan Michigan Verisi ve Finansallar

Bir tarafta hayal kıran güncellemeler diğer tarafta beklentinin üstündekiler. Gelişmeler ışığında ABD finansalları ve Dolar'a bakış.
ABD’de Hayal Kırıklığı Yaratan Güncellemelere Karşılık, Beklentiyi Aşan Michigan Verisi ve Finansallar
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Salı günü yükseldi, çünkü yeni veriler hizmetler sektörü büyümesinde yavaşlama gösterdi. 10 yıllık ABD Hazine tahvil verimi %0.74 değer kaybederek %2.684 seviyesinde gerçekleşti. Diğer tarafta görece kısa vadedeki 2 yıllık kıymet verimi ise %0.48 kayıp verirken%2.510 bölgesinde yer aldı.

Tahvil fiyatları yükseldiğinde düşen verim, ABD ticaretinin başlangıcında düşmeden önce ilk gecede yükselmişti. 10 yıllık kıymetlerdeki verim 2,697 seviyesinde gözlenen 50 günlük, 2 yıllıklardaki verim ise 2,526 seviyesinde beliren 100 günlük hareketli ortalama seviyelerinin altında takip edildi.

Verimler düşerken, Tedarik Yönetimi Enstitüsü imalatçı olmayan satın alma müdürleri endeksinin Aralık’ta 58.0’den, Ocak’ta 56.7’ye düştüğünü açıkladı. Bu açıklamadan sonra verim bir adım daha düştü. Yeni siparişlerin endeksi önceki ayın 62.7’sinden 57.7’ye düşerken, ihracat siparişleri 59.5’ten 50.5’e çekildi.

Beklentilerin Altında Dalgalanan Veriler ve İki Yönlü Yatırımlar

Beklentiyi Karşılamayan Güncellemeler ve Çift Yönlü İşlemlerAçıklanan veriler beklentinin altında gerçekleşirken genel anlamda bir hayal kırıklığı yarattı. Yumuşak ekonomik verilerin genellikle Hazineleri desteklemediğini daha önceki veri ve sektör bazlı hareketlerde teyit etmiştik. Yavaş büyüme, sabit ödemelerinin satın alma gücünü kırıyor ve devlet tahvillerine zarar veren enflasyonu baskılıyordu.

Yatırımcıların ABD’nin ekonomik görünümüyle ilgili son günlerdeki endişeleri düşüş göstermekte. Bu nedenle FED’in bu yıl faiz oranlarını düşüreceği iddiasına daha az eğilim gözleniyor. Aynı zamanda, Merkez Bankası’nın oranları yükseltmesi beklenmemekte.

Hisse senedi fiyatlarındaki değişimler, Ocak ayının büyük bir kısmı için Hazine’de alım satım işlemlerinin dikte edilmesine yardımcı oldu. Hisse senetlerinin yükselmesi üzerine geçen aylarda Hazine alımlarında azalmalar izlenmişti. FED’in geçtiğimiz hafta gönderdiği mesaj, oranları artırma kampanyasıyla yatırımcılara, riskli varlıklara ve işverenlere olan iştahlarına bağlı olarak bir veya diğerini tercih etmekten ziyade, hem hisse senetleri hem de Hazine kıymetleri satın almak için geçici bir gerekçe olarak algılandı.

ABD 5 Yıllık CDS ve Michigan University Tüketici Hassasiyeti Verisi Dolar’a Destekçi

Dolar'ın Yükselişine Sinyal Olarak Okunabilecek Veriler5 yıllık ABD CDS’ine göre 1 aylık değişim pozitif yönde hareketlenirken 3,3 baz puana tekabül eden %2.382 seviyesinde gerçekleşti. ABD Michigan Tüketici Hissiyatı Endeksine göre 1 Şubat tarihli güncellenen veride bir önceki (Ocak son) oranda yer alan 90.7 seviyesine karşılık, 90.8 beklentisinin üzerinde 91.2 rakamı açıklandı. Endeks önemli öncü göstergeler arasında yer alırken, tüketicilerin ekonomik hareketlerindeki güveni ölçmekte kullanılıyor. 500 tüketicinin katıldığı çalışmada güncellenen yüksek seviyeler ABD dolarına pozitif, düşük değerler ise negatif yansıyor.

Verilerin ışığında risk sigorta primi üzerindeki düşüşün pozitif risk algısı, Michigan verilerinin beklenti üzerinde açıklanması sonucunda ABD dolarında olası bir güçlenme gözlenebilir keza WSJ Dolar Endeksi ve ABD Dolar Endeksi (DXY) bugün primli bir tabloda hareket etmekteydi. FED politikaları doğrultusunda doları güçlendirecek bir beklenti olmamasına karşılık, USD için yukarı yönlü sinyallerin varlığından söz etmek mümkün gözükmekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu