Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Kasım’da Beklentiyi Aşarak %2,5 Arttı

Ekim’de hayal kırıklığı yaratarak ikinci aylık düşüşünü kaydeden ABD’nin dayanıklı mal siparişleri için Kasım istatistikleri yayımlandı.
ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Kasım’da Beklentiyi Aşarak %2,5 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Kasım 2021 dönemine ilişkin dayanıklı mal siparişleri verilerini yayımladı.

Ekim’de aylık bazda yüzde 0,5 düşen dayanıklı mal siparişleri Kasım’da yüzde 2,5 arttı. Ekim verisi yüzde 0,1 artışa yukarı yönlü revize edildi. Beklenti yüzde 1,6 artış yönündeydi.

ABD’nin beklenen verilerinden dayanıklı mal siparişleri Kasım’da yüzde 2,5 artarak 268,3 milyar dolar oldu.
ABD Dayanıklı Mal Sipariş
KAYNAK: U.S. Census Bureau

Nakliye ekipmanı siparişleri, Ekim ayında yüzde 0,3 düşüşe karşı Kasım’da yüzde 6,5 artışla önemli ölçüde toparlandı. Bu, savunma dışı uçak ve parçaları (yüzde 4,1 düşüşe karşı yüzde 34,1 artış) ve savunma uçakları ve parçaları (yüzde 18,5 düşüşe karşı yüzde 3 artış) artışlarıyla yönlendirildi.

Savunma hariç yeni siparişler yüzde 2,0 arttı. Nakliye hariç yeni siparişler yüzde 0,8 artarak yüzde 0,6’lık kazanç tahminlerini geride bıraktı.

Bu arada, iş harcama planlarının yakından izlenen bir göstergesi olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri yüzde 0,1 azalarak yüzde 0,6’lık artış tahminlerini kaçırdı.

Aynı dakikalarda açıklanan kişisel harcama ve gelir verileri ise beklentileri karşıladı. Kişisel gelir, Ekim ayındaki yüzde Kasım 2021’de bir önceki aya göre yüzde 0,4 artarken kişisel harcamalar, 2021 yılının Kasım ayında bir önceki aya piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 0,6 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu