Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Borsaları Seçim Sonucunun Coşkusunu Sert Yükselişle Yansıttı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu kaybetmesine karşın zaferini koruması ile New York borsalarında endeksler sert yükseldi. İşte detaylar;
ABD Borsaları Seçim Sonucunun Coşkusunu Sert Yükselişle Yansıttı
Yorum

ABD’nin ara dönem seçimlerinde Temsilciler Meclisi’ni Demokratlar alırken, Senato Cumhuriyetçilerde kaldı. Analistler piyasaların seçimlerden beklenen sonucun çıkmasıyla rahatladığına işaret etti. Aynı zamanda demokratların, ABD Başkanı Donald Trump’ın tartışmalı ticaret politikalarını sınırlayabileceğine dair beklentilerin iyimserliği tetiklediği yorumları da yapılıyor.

ABD borsaları kapanışta sert yükseliş kaydetti ve Dow Jones gibi endekslerde seçim sonrası rahatlama gözlendi.

Seçimle ABD Endeksleri YükseldiKapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 2,13 oranında yükselişle 26 bin 180,30 puana çıkarken, S&P 500 endeksi yüzde 2,12 kazançla 2 bin 813,89 puana yükseldi. Nasdaq endeksi ise yüzde 2,64 oranında değerlenerek 7 bin 570,75 puandan kapanış gerçekleştirdi.

ABD tarihinde ilklere imza atılan Kongre seçimlerinde bölünmüş bir Washington’ın daha uygun olduğuna karar verildi. Yatırımcılar da bölünmenin daha iyi olduğuna karar vererek, küresel piyasaların yükselmesine neden oldu. Asya hisse senetleri, ABD seansındaki güçlü seyri devam ettirirken dolar yatay seyretti.

Japon hisselerinin öncülük ettiği kazançları, Hong Kong ve Güney Kore hisseleri devam ettirirken Avrupa hisselerin de yayılması bekleniyor.

Japon Hisseleri Yükselişe Öncülük EttiVadeli kontratlar pozitif risk iştahının Avrupa hisselerine de yansıyacağına işaret ediyor. S&P 500 endeksinde görülen yükselişler ise yatırımcıların bölünmüş bir kongrenin Trump’ın vergi indirimlerinin geri alınması ihtimalini azaltacağı beklentisi ile yüzde 2’nin üzerine çıktı. ABD’de hazine tahvillerinin faizi kazançlarını korudu.

Teknoloji hisseleri, ABD’de Ekim ayı boyunca satış dalgasından önemli ölçüde etkilenmişti. Seçimlerle birlikte teknoloji hisseleri yüzde 3’ün üzerinde yükselen Nasdaq 100 endeksinin kazançlarına öncülük etti. Küresel piyasalarda ise Japon Topix endeksi yüzde 1,7 yükselirken, Hong Kong’daki Hang Seng endeksi yüzde 0,8 oranında değerlendi. Şanghay Bileşik Endeksi ise yüzde 0,2 oranında artış kaydederken, S&P 500 endeks vadelileri yüzde 0,2 geriledi.

Uzmanlar, ABD seçim sonuçlarının piyasa açısından çok farklı bir durum olmadığını dile getirirken, normal karşılandığına dikkat çektiler.

Seçim Sonuçları Beklendiği Gibi OlduSeçim sonuçlarının beklentiler dahilinde geldiğini ve Demokratların Temsilciler Meclisi’ni almasının tahmin edildiğini dile getirdiler. Trump’ın politikalarının bir süre daha sakin bir şekilde ilerleyeceği belirtildi. Temsilciler Meclisi, ABD’de paranın, maliyenin ve bütçenin daha fazla konuşulan yer olarak biliniyor. Yani finansal işlemler, Temsilciler Meclisi’nde bulunuyor. Senato ise daha fazla politik konuşmaların yapıldığı yer. Bu durum dolar endeksinde bir miktar zayıflamaya neden olurken, tahvil faizinde gerileme olarak görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu