Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Artan Antitröst Endişeleri Facebook ve Google Gibi Devlerin Hisselerini Baskılayacak

Goldman Sachs, düzenleyici baskı ve beklenen zayıf performansa dayanarak iletişim hizmetleri sektörünün derecesini düşürdü.
ABD’de Artan Antitröst Endişeleri Facebook ve Google Gibi Devlerin Hisselerini Baskılayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Goldman Sachs, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin bugünlerde pek aynı fikirde olmadıklarını ancak büyük teknoloji hisselerine karşı ortak güvensizliklerinin Google ve Facebook gibi şirketler için eşi benzeri görülmemiş bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu Wall Street’in en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarına ilişkin soruşturmaları şimdiden duyurmuşken Goldman’ın baş hisse senedi stratejisti David Kostin, düzenleyici baskının daha da kötüye gitmesinin muhtemel olduğunu dile getirdi.

Stratejist, komünikasyon sektörü için tavsiyesini satın al’dan nötr’e düşürürken ve grubun önümüzdeki birkaç ay boyunca zayıf bir performans için hazırlanabileceğini savundu.

Goldman Sachs İletişim Hizmetleri Sektörü Tavsiye DüşürdüKostin müşterilere notunda; “Önceki araştırmamız, antitröst davalarının çözülmesinin tipik olarak yıllar sürdüğünü ancak dava açma ve çözümleme ve kararın ardından satışların yavaşlaması arasında nihai olarak daha düşük değerlemeyle sonuçlandığını gösterdi” dedi. Ayrıca iletişim hizmetleri şirketlerinin büyüme beklentilerinin cazip kalsa da düzenleyici belirsizlikten kaynaklanan değer düşüklüğünün büyümeye devam edeceğini ve sektörün performansını etkileyeceğini vurguladı.

Bu noktada Demokrat aday Elizabeth Warren’ın sık sık Facebook’u ve CEO’su Mark Zuckerberg’i eleştiri oklarının hedefi haline getirdiği hatırlatıldı.

ABD Teknoloji Güvensizlik Artıyor Warren’ın Silikon Vadisi’ne duyduğu güvensizlik, Wall Street’te Warren’ın zaferinin antitröst mevzuatı hızlandırabileceği ve daha sert bir Adalet Bakanlığı yaklaşımı yaratacağı yönünde endişeler yarattı. Mart ayında Silikon Vadisi devlerini bölme planıyla büyük yankı uyandıran Elizabeth Warren, o dönemde teknoloji şirketlerinin rekabeti yıktıklarını, insanların özel bilgilerini kar amaçlı kullandıklarını ve oyun alanını başka herkese karşı eğdiklerini söylemişti.

Bu nedenle de Warren, başkanlık koltuğuna oturduğu takdirde yönetiminin daha fazla rekabeti desteklemek için Amazon, Facebook ve Google’u parçalamak dahil teknoloji sektöründe büyük, yapısal değişiklikler yapacağını açıklamıştı.

Goldman Sachs analistinin dediği gibi iletişim sektöründe vasat bir performansın olması durumunda, bunun haliyle S&P 500 için daha geniş sonuçlar doğurabileceği görüldü. Nitekim AT&T, Netflix, Twitter, Alphabet ve Facebook gibi isimler dahil 27 hisseden oluşan yeni sektör grubu, piyasa değeri ile endeksin yüzde 10’unu temsil ediyor. Ne var ki Kostin, grubun gelecek yıl boyunca etkileyici olmayan performans göstermeye ayarlanmasının gruptaki bireysel hisse senetlerinin beklentileri aşamayacağı anlamına gelmeyeceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu