Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

8 Milyar $’lık Kıymet İhracı, ABD Tahvilleri ve Wall Street’te Pozitif Açılış İşareti Veren Vadeliler

ABD Hazine ihraçları, FED projeksiyonunun kıymet getirilerine yansıması ve vadeli endeks hareketlerinin değerlendirilmesi;
8 Milyar $’lık Kıymet İhracı, ABD Tahvilleri ve Wall Street’te Pozitif Açılış İşareti Veren Vadeliler
Yorum

ABD hükümetinin tahvilleri Perşembe günü geri çekildi ve ABD-Çin ticaret müzakerelerine ilişkin iyimserlik, yatırımcıların talebini azaltmasına yardımcı oldu. Cuma günü an itibarıyla ABD 10 yıllık tahvil verimi %0.28 daralma ile %2.681 seviyesine gerilerken, 2 yıllıklar ise %0.26’lık bir geri çekilme ile %2.523’lik verim görülmekte.

Tahvil fiyatları düştüğünde yükselen verimler ABD ve Çin müzakerecilerinin, aylarca süren tarife savaşlarını sona erdirecek bir anlaşmaya doğru ilerleme kaydettiklerini bildirerek Asya ticaretinin başlamasına yakın yükseldi.

Yeni ekonomik veriler beklenenden daha zayıf açıklanması ve ABD hisse senetleri endekslerinin daha düşük açılmasına karşılık, Hazine taleplerini artıran gelişmelere rağmen ABD ticaretinin başlarında verim yükselmeye devam etti. Bu tablo yatırımcılar tarafından, kısmen Çarşamba günkü gerçekleşen alım satım işlemlerinin en altına çekilen son kazanımların tersine çevrilmesine bağlamış olabilir.

FED Projeksiyonu Kırılganlığı Azaltabilir

FED Projeksiyonları Tahvil Getiri Kırılganlığını AzaltabilirPerşembe günkü yetersiz veri yayınları arasında Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bir rapor, dayanıklı mal siparişlerinin Aralık ayında %1.2 oranında artış kaydettiğini gösterdi. Altta yatan bir ticari yatırım ölçütü olan uçak dışı zararsız sermaye malları için yeni siparişler de art arda düşüşü gösterdiği ikinci ayında, Kasım ayına göre %0.7 geri çekildi.

En güncel veriler ABD ekonomisinin genişleme modunda kaldığını öne sürdü. ABD Merkez Bankası’nın (Federal Rezerv) faiz oranlarındaki artışı, enflasyonun artmasıyla birlikte durdurması, Hazine gelirlerinde daha az kırılganlığın elde edilmesi şeklinde yansıma gösterebilir.

FED’in bu yılki faiz oranlarında artırıma gitmeyeceği ve hatta düşürebileceği beklentisinin Hazineler için karışık etkileri gündeme gelebilir. Genellikle kısa vadeli tahvillerde getirileri düşük tutulması gerektiğine inanılırken, daha hızlı enflasyonla karşılaşılması daha uzun vadede daha fazla verime yol açabilir. Rölatif uzun vadeli Hazine kıymetleri için büyük bir tehdit teşkil edebilecek bu gelişme, sabit ödemelerde alım gücünü düşürebilir.

8 Milyar Dolarlık Kıymet İhracı ve Global Vadeli Endeksler

Uzun Vadeli Kıymet İhracı ve Vadeli Endekslere BakışYatırımcıların enflasyona karşı korunduğuna dair bir işarette öne çıkabilecek, 30 yıllık ABD Hazine enflasyonu korumalı tahvillerin 8 milyar dolarlık ihale Perşembe öğleden sonra yoğun talep gördü. Yatırım fonları ve yabancı yatırımcıları içeren dolaylı teklif verenler olarak sınıflandırılan bir grup yatırımcı, açık artırmanın %82’sine tekabül eden rekor düzeyde bir alım gerçekleştirdi.

Vadeliler tarafında Nasdaq %0.57, Dow 30 %0.50 ve S&P 500 %0.43 primlenme gösterdi. Wall Street hisse senedi endekslerinin haftanın son işlem gününe pozitif girmesine dair sinyaller olarak algılanabilecek vadeli taraftaki değerlenmeler, endekslerin Cuma gününü pozitif kapatmasını da işaret ediyor olabilir. Almanya DAX %0.67’lik katı bir getiri gösterirken, İngiltere 100 %0.71 ve CAC 40 vadelisi %0.40 primlenme gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu