Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD 10 Yıllık Kıymet Verimleri, Çin Görüşmeleri ve FED Politika Faizi

ABD Hazine kıymetlerinde 10 yıllıkların verimlerine bakış ve Çin görüşmelerinin olası sonuçlarına dair senaryolar ile FED projeksiyonlarında yatırımcı bazlı görüş.
ABD 10 Yıllık Kıymet Verimleri, Çin Görüşmeleri ve FED Politika Faizi
Yorum

ABD devlet tahvili fiyatları Pazartesi günü geriledi ve ABD bu hafta yeni bir müzakere turu başlatmaya karar verdi.Gösterge 10 yıllık tahvil verimi, %0.67 prim yaparak %2.679’a yükseldi. (Verim Cuma günü %2.632’de kapanmıştı.)

Tahvil fiyatları düşerken yükselen verimler, yetkililerin görüşmelere yeniden başlamaya odaklanmaları nedeniyle yükseldi. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Sekreteri Steven Mnuchin’in, hafta sonunda Çin’in başkan yardımcısı ile görüşmesi planlanıyor.

Ticaret yaptırımları içeren gerilimli süreç, yatırımcıların odağı olmaya devam ediyor. Görüşmelerin sonuçları piyasalardaki yönün belirlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. SEI Investments’ten Sean Simko, “Riskli zihniyetin ateşini yakılabilir. Pazar orada herhangi bir umuduna bağlı.” dedi.

ABD Çin İthalat Tarifeleri ve Kısmi Kapalılık

Küresellerin Ticareti ve ABD Hükümeti Kısmi Kapalılık SüreciABD’nin Çin’in ithalatına ilişkin tarifeleri Mart başında planlandığı gibi artırması halinde, ekonomisi yavaşlamaya devam ettikçe, Çin’in karşı karşıya kaldığı zorlukları da artıracaktır. Bu bağlamda, Çin’in imalattaki rolünü göz önüne alındığında, olumsuz yansımanın Çin ile önemli miktarda ihracat bağı olan Avrupa’ya atlanmasının yanı sıra, emtia fiyatlarına bulaşabileceği ihtimali akıllara gelebilir.

Tahviller, ticari görüşmelere ilişkin endişelerin devam etmesi ve Ocak ayının sonunda sona eren 35 günlük hükümet kapatma kaydının yeniden başlatılması konusundaki endişelerin devam etmesi nedeniyle son haftalarda yatırımcılara olan itirazlarını sürdürmekte.

Faizlerdeki Artış ve Gelecek Projeksiyonu

FED Politikası ve Gelecek Projeksiyonuna Dair Yatırımcı GörüşüNew York Federal Rezerv’in Ocak ayındaki Tüketici Beklenti Anketi, Banka katılımcılarının işsizliğin artmasını beklediğini gösterdi. Dördüncü ay için, anket, bir önceki yıla göre %38.8 ile karşılaştırıldığında, bu yılki görüşmelere katılanların %40.6’sı bir yıldan beri yüksek işsizlik beklentilerinin arttığını düşünüyor.

Bay Simko bazı yatırımcıların Ocak ayında, yaklaşık 800.000 federal hükümet çalışanının kısmi hükümetin kapanması nedeniyle, maaş çeklerini kaçırdığı dönemde faaliyeti yansıtan verileri incelemeye istekli olabileceğini belirtti.

Yatırımcılar tahvillerin güvenliğini cazip buldular çünkü Federal Rezerv’in (ABD Merkez Bankası FED) Aralık 2015’ten bu yana dokuz kez faiz oranlarını yükselttikten sonra, yakın gelecek için faiz oranlarını yükseltmek adına piyasa şartlarına göre tutum sergileneceği görüşünde desteklendiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu