Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, 10 Haziran İtibarıyla Tüm Meksika İthalatına Yüzde 5 Tarife Getirecek

Başkan Donald Trump, Twitter gönderisinde 10 Haziran'dan itibaren ABD'nin tüm Meksika ithalatına yüzde 5 tarife uygulayacağını söyledi.
ABD, 10 Haziran İtibarıyla Tüm Meksika İthalatına Yüzde 5 Tarife Getirecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump attığı tweet ile 10 Haziran itibarıyla tüm Meksika ithalatına yüzde 5 tarife uygulanacağını açıkladı. Bunu, Meksika’nın yasadışı göçmen sayısını azaltmak veya ortadan kaldırmak için harekete geçmemesi durumunda önümüzdeki aylarda yüzde 25’e kadar yükselteceğini belirtti.

Beyaz Saray tarafından yapılan bu açıklama ise yeni NAFTA anlaşmaları için bir tehdit olarak görüldü.

Açıklamalar USMCA'yı Tehdit EdiyorBu hamle, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’in kongre liderlerine Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nda güncellemeleri onaylama sürecini başlatması için bir mektup göndermesine rağmen geldi. ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’ne göre; Meksika, 2018 yılında ABD’nin ikinci büyük ithalatçısıydı.

USTR’ye göre ABD, 2018 yılında Meksika’dan bir önceki yıla göre yüzde 10,3 oranında artışla 346,5 milyar dolarlık mal ithal etti. 2018 toplamı, ABD’nin toplam ithalatının yüzde 13,6’sını oluşturuyor.

Beyaz Saray, yasadışı göç krizine dikkat çekerek Meksika’nın bu konuda bir adım atmasıyla tarifelerin kaldırılacağını söyledi.

Tarifeler Göçmen Krizi YüzündenBeyaz Saray’ın notunda, “Yasadışı göç krizi Meksika’nın gerçekleştirdiği etkin eylemlerle hafifletiliyorsa, tamamen kendi takdirimize ve kararımıza göre belirlenecekse tarifeler kaldırılacak. Ancak kriz devam ederse tarifeler 1 Temmuz 2019’da yüzde 10’a çıkacak,” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında, tarifelerin 1 Ağustos 2019’da yüzde 15’e, 1 Eylül 2019’da yüzde 20’ye ve 1 Ekim 2019’da yüzde 25’e yükseleceğini söylendi. Beyaz Saray, “Meksika, topraklarının içinden çıkan yabancıların yasadışı girişini önemli ölçüde durdurmadıkça tarifeler yüzde 25 düzeyinde kalacak,” dedi.

USTR’ye göre; Meksika geçen yıl toplam 26 milyar dolar ile ABD’nin en büyük tarımsal ürün tedarikçisidir.

Meksika ABD'nin En Büyük Tarım TedarikçisiBu ithalatlar arasında en üstteki kategoriler arasında taze sebze ve meyve, şarap, bira, işlenmiş yiyecekler yer alıyor. Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel Lopez Obrador, Trump’a hitaben yazılan bir mektupta, yüzleşmek istemediğini ve liderlerin tartışmalara barışçıl çözümler bulma sorumluluğunu taşıdığını söyledi.

Meksika Devlet Başkanı, “Başkan Trump, sosyal sorunlar, vergiler veya zorlayıcı tedbirlerle çözülemez. Diyaloğu derinleştirmeyi, göçmenlik sorununa alternatifler aramayı ve cesaretten mahrum olmadığımı, korkak veya çekingen olmadığımı, ancak prensiplere göre hareket ettiğimi biliyorum. Diğer şeylerin yanı sıra çatışma ve savaştan kaçınmak için icat edildiğine inandığım politikayı düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Obrador, ABD ve Meksika yetkililerinin her iki ulusun yararına bir anlaşmaya nasıl varılacağını tartışmak üzere Cuma günü toplantı yapmasını istedi.

Lopez Obrador Tarife AçıklamasıABD Senatosu Finans Komitesi Başkanı Chuck Grassley, hareketi devlet başkanlığı tarife otoritesinin kötüye kullanılması olarak nitelendirdi. Grassley, “Ticaret politikası ve sınır güvenliği ayrı konulardır. Bu tehdidin ardından Başkan Trump’ın merkezi bir kampanya sözü olan USMCA’nın geçişini ciddi şekilde tehlikeye atacak ve ülke için büyük bir zafer olmayacak,” diye uyardı.

Lighthizer’in gönderdiği mektubun kopyasına göre; kongre liderlerine Trump yönetiminin önerilen ABD-Meksika-Kanada Anlaşması’nı (USMCA) 30 gün içinde göndermesini sağlayacak olan sözde bir İdari Eylem Beyanı taslağını sundu. USCMA, geçen yıl Meksika ve Kanada ile yapılan ve Trump’ın Amerikan işlerine zarar veren bir felaket olarak eleştirdiği 1994 Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yerine geçen bir anlaşmadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu