Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB Beklenen Kripto Düzenlemesini Oyladı: İşte Sonuç

Avrupa Parlamentosu tarafından günlerdir beklenen kripto düzenlemesine dair oylama gerçekleşti. Detaylar geliyor...
AB Beklenen Kripto Düzenlemesini Oyladı: İşte Sonuç
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Parlamentosu, Bitcoin ve Ethereum gibi çalışma Proof-of-Work üzerinde çalışan varlıkları, daha çevre dostu mekanizmalara geçmesini gerektiren öneriyi oyladı. Kripto para topluluğunun heyecanla beklediği oylama bugün yapıldı. Bitcoin ve Ethereum’u fiilen yasaklamaya imkan tanıyan yasa tasarısı oylamada reddedildi.

Taslağa geçen hafta eklenen hüküm, AB’nin 27 üye ülkesinde Proof-of-Work üzerinde çalışan kripto para birimlerinin kullanımını sınırlamayı  hedefliyordu. Teklif, dünya çapındaki kripto savunucularından ağır bir tepkiyle karşılaşmıştı.

Avrupa Parlamentosu ECON Komitesi, Proof of Work sistemiyle çalışan kripto paralara fiili yasak getiren taslağı 24’e karşı 32 oyla reddetti.

AB Parlamentosu üyesi ve MiCA raportörü Stefan Berger oylama sonrası, “MiCA’da komitede ilk aşama galibiyeti! Üyeler, teklifimi kabul ederek geleceğe yönelik kripto düzenlemesinin yolunu açtı. Bu artık bir meseledir. Son oylamada raporu bir bütün olarak kabul edildi” açıklamasını yaptı.

Stefan Berger oylama sonrası paylaşımı
Kaynak: Twitter

Halihazırda AB’de ticareti yapılan Bitcoin ve Ethereum gibi popüler iş kanıtı kripto para birimleri için, daha az enerji kullanan diğer yöntemlere kaydırmak için aşamalı bir plan önerilmişti. Proof-of-work, enerji endişeleri nedeniyle dünya çapındaki bazı düzenleyiciler ve politikacılar tarafından eleştiri alıyor.

Bazı AB liderleri, yenilenebilir enerjinin ulusal kullanım yerine Bitcoin gibi sürdürülebilir kripto para birimlerine yönlendirilebileceğinden endişe duyduğunu belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%