Yatırım yapmaya başla!

30 Yaşından Önce Öğrenmeniz Gereken 20 Hayat Dersi

30 Yaşından Önce Öğrenmeniz Gereken 20 Hayat Dersi

Hayatın en güzel dönemlerinden biri olan gençlikte neler yaptığımız daha sonraki hayatımızı büyük oranda etkiliyor. Her ne kadar kabul etmesek de gençlik yıllarında; özellikle de 20 ile 30 arasındaki yaşlarımızda yaptıklarımız geleceğimizin alacağı şekilde en önemli hapı taşları rolünü üstleniyor. Ama tabii ki biz gençliğin verdiği coşku ve heyecanla çoğu zaman yapmamız gerekenleri yapmıyoruz. Bu zaman dilimi içerisinde öğrenmemiz gereken onca şey varken, bir çocuk gibi davranıyor, bu yetişkinliğe geçme sürecinde bazı önemli noktalara karşı gözlerimizi kapatıyoruz.

Üniversite yıllarını akıllıca değerlendiremiyor, mezun olduktan sonra belki bir kariyer planlaması bile yapmadan önümüze gelen her işe başvuruyor, ilişkilerimizde hata yapıyor, aslında bizim için önemli olan şeylere değer vermek yerine yanlış olanları önemseyerek sonradan pişmanlık yaşayacağımız şeyler yapıyoruz. 30 olduktan sonra ise bir sürü şey için geç kaldığımızı görüyor, normalde sorun yaşamayacağımız konularda sorun yaşayarak geçmişte yapılması gerekenleri yapmadığımız için kendimize kızıyoruz. İşte bu nedenlerden dolayı; sizlere 30 olmadan farkına varmanız gereken bazı hayat derslerinden bahsetmek istiyorum. Gençliğinizin en güzel yıllarında hayatınızı bu gerçeklerin farkında olarak yönetebilirseniz; ne ala! Ama yok “ben hayatımı istediğim şeyi görerek yaşayacağım” diyorsanız, onu da siz bilirsiniz. Sonuçta sefasını sürecek olan sizsiniz, acısını çekecek olan da…

İşte 30 yaşından önce öğrenmeniz gereken 20 önemli hayat dersi:

 1. Hayat çoktan başladı ve bu kesinlikle yeniden başlatıp istediğiniz zaman durdurabileceğiniz bir oyun değil. Ne bir deneme sürümü var ne de bir tekrarı. İşte bu nedenle her adımınızı düşünerek atmanız gerektiğini anlamalısınız.
 2. Sosyal medya çılgınlığına kapılıp da kendinizi gerçek yaşamdan soyutlamayın. Sanal arkadaşların, aldığınız beğenilerin ve takipçi sayılarının aslında pek bir şey ifade etmediğini anlayın. Ne dakikada bilmem kaç beğeni aldınız diye havalara uçun ne de takipçi sayınız az diye üzülün. Kısacası, mutluluğunuzu böyle yüzeysel şeylere bağlamayın.
 3. Arkadaşlarınıza değer verin ama hepsinin hayatınızda kalıcı olmayacağının da farkına varın. Yani bugün hayatınızda olan ama yarın belki adını hatırlamakta bile zorlanacağınız kişiler için hayatınızdan ödün vermeden önce tekrar tekrar düşünün. Unutmayın ki azıcık bencillik her zaman daha iyidir.
 4. İş hayatınızın gerçek anlamda bir işe girdikten sonra başlayacağını düşünerek hata yapmayın. Çünkü kariyerinizi çoktan şekillendirmeye başladınız. Şöyle ki; eğitiminize verdiğiniz önemle, katıldığınız aktivitelerle, büyümekte olan çevrenizle kısacası şu anda yaşamınızın bir parçası olan her şeyle kariyerinize olumlu ya da olumsuz katkıda bulunuyorsunuz.
 5. Sevebilir, sevilebilirsiniz. Tıpkı büyüklerimizin de dediği gibi siz bir nevi “delilik çağları”ndasınız. Ama ilişkilerinizin hayatınızı kötü yönde etkilemesine izin vermemelisiniz. Yıllar sonra gülüp geçeceğiniz gönül oyunlarınız için kendinize zarar vermemeli, aşkın acısını da mutluluğunu da kararında yaşamalısınız.
 6. Zayıf yönlerinizin sizi başarısız biri haline getireceğini düşünmeyin ve onları kabullenin. Daha da önemlisi güçlü olan yönlerinizin farkına varın ve bu niteliklerinizi daha da geliştirmek için uğraşın. Tıpkı diğer başarılı inanların da yaptığı gibi!
 7. Güzel olan her şeyin zaman ve emek karşılığında elde edilebileceğini bilin. Gençliğin verdiği sabırsızlıkla hedeflerinize kolay yoldan ulaşmanın hayalini kurmayın. Unutmayın, bir şey için ne kadar çok uğraşırsanız, emeklerinizin karşılığını da aynı derecede alırsınız.
 8. Sınırlarınızın dışına çıkmayı öğrenin. Hedeflerinize ulaşmak için bunu yapmanız gerektiğini anlayın ve hayatı hiçbir zaman kabuğunuzun içinden izlemeye çalışmayın.
 9. Hayatınızı biten ya da bitmek zorunda olan ilişkiler için heba etmeyin. Üzülmeniz gerekiyorsa üzülün ama en değerli şeyinizi yani zamanınızı kendinizi paralamak için bol keseden harcamayın.
 10. Evet, üzücü bir durum ama ne yazık ki dünya adaletsizliklerle dolu. Bunlara şimdiden alışır ve her zaman hak ettiğinizle karşılaşmamaya kendinizi hazırlarsanız, zorluklar karşısında daha güçlü durabilirsiniz.
 11. Unutmayın ki şans gelen değil, elde edilen bir şeydir. Diğer bir deyişle; iyi şeyler yeterince şanslı olanların değil onu elde etmek için uğraşanların olur. İşte bu nedenle; istediğiniz hayatı elde etmek için şansın yüzünüze gülmesini beklemeyin. Gidin ve kendi şansınızı kendiniz yaratın.
 12. Bir şeye başlamak için mükemmel zaman yoktur. Eğer gerçekten harekete geçmek istiyorsanız, uygun zamanı kollamak yerine hemen şimdi işe başlamanız gerektiğini unutmayın.
 13. Aynı anda her şeyin sahibi olamazsınız. İşte bu gerçeğin farkına varın ve seçimlerinizi maymun iştahlılıkla değil, daha akıllıca yapmaya başlayın. Kısacası, isteklerinizi dizginlemeyi öğrenin ve hedeflerinizi bir bir belirleyin.
 14. Hayatınızdaki insanlara ne kadar değer vermeniz gerektiğini iyi bilin. Çünkü pek çok genç hiç değmeyecek insanlar için aslında değer vermesi gerekenleri unutuyor ve yanlış kişiler için yanlış fedakarlıklar yapıyor. Sonradan pişman olmamak istiyorsanız eğer, siz siz olun sakın ha bu hataya düşmeyin.
 15. Deneyimlerinizin kendinize yapabileceğiniz en büyük yatırım olduğunun farkına varın. Lüks arabalar, kocaman gösterişli evler, markalı kıyafetlerin sadece yüzeysel zenginlik olduğunu, gerçekten varlıklı biri olmak içinse bunlardan çok daha değerli olan yaşanmışlıklara önem vermeniz gerektiğini unutmayın.
 16. Siz de sürekli “daha sonra yaparım” diyenlerden biri olabilir misiniz? Hemen şimdi yapmanız gereken işleri sürekli erteliyor musunuz? O zaman çok geç olmadan bu kötü alışkanlıktan kurtulmalısınız. Zira daha sonranın diğer anlamı genellikle asla olarak karşınıza çıkacaktır.
 17. Başarının en büyük gerekliliklerinden birinin de istikrar olduğunu unutmayın. Gücünüzün tükendiği anlarda yeterince sabırlı olursanız hedefe ulaşacağınızı düşünün. Evet, çoğu zaman bu sizi zorlayacaktır ancak emin olun ki verdiğiniz tüm çabanız sonunda kavuşacağınız şeye fazlasıyla değecektir.
 18. Yenilgilerinizin sizi başarısız biri değil aksine başarılı olmaya daha da yaklaşmış biri yaptığını bilin. Bu nedenle çıktığınız yolda engellere takılıp düşmekten korkmayın. İlle de bir şeyden korkacaksanız, bu tekrar ayağa kalkacak cesareti gösterememeniz olsun.
 19. Kimse önünüze istediğiniz hayatı sermeyecek. Ya da kimse sizi hayallerinizin peşinden koşmanız için iteleyip kakalamayacak. Bunun farkına varın ve kendinizi gerçek anlamda başarılı hissetmek istiyorsanız başkalarının size yardım etmesini beklemeyin. Zira gerçek şu ki; sadece ama sadece siz kendinize yardım edebilirsiniz.
 20. Hem zihninizin hem de bedeninizin en verimli zamanları olan bu yılların kıymetini iyi bilin. Siz sürekli geleceğiniz için çalışın demiyorum ama hayatın bir oyun olmadığının da farkına varın. Şimdi yaptığınız hataların ileride sizi ne kadar pişman edeceğini düşünerek bir yandan gençliğinizin keyfini çıkartırken bir yandan da geleceğinize yatırım yapmayı unutmayın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum