Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

27 Milyar Dolar ABD Hazine İhracı, Küresel ve Yerel Ekonomik Baskı Unsurları

Hazine ihraçlarındaki gelişmeler ve reaksiyonundaki tahvil verimlerine bakış, küresel ve yerel düzlemdeki ekonomik baskı unsurları ve riski görece yüksek varlıklardan riski nispeten az varlıklara yönelimin değerlendirilmesi.
27 Milyar Dolar ABD Hazine İhracı, Küresel ve Yerel Ekonomik Baskı Unsurları
Yorum

Ticaret açığının daralması ve uzun vadeli Hazine Müsteşarlığı’nın milyarlarca dolarlık kıymet ihracı, hafta ortasında ABD devlet tahvili fiyatlarının artmasına neden oldu. ABD Hazinesi, 10 yıllık kıymetlerde 27 milyar dolar ihraca çıkınca, tüccarların ne kadar talep gördüklerine dikkat çekerek verim yükselmişti.

10 yıl vadeli kıymetlerde verim yavaş yavaş haftayı tamamlamaya hazırlanırken Perşembe gününde %0.67 değer kaybı işaret ederek %2.686 seviyesinde gerçekleşti. Oran üzerinde 20 günlük hareketli ortalama seviyesi 2.691 noktasında gözlenmekte. 2 yıllıkların verimi ise %0.23 kayıp vererek %2.518 seviyesine güncellenmiş oldu.

Riskli Varlıklardan Korunma Çatısı, Hazine Kıymetleri

Riskli Varlıktan Risksiz Varlığa GeçişTahvil fiyatları, Aralık ayı içerisinde Alman imalat siparişlerinin yılın son ayında beklenmedik şekilde düştüğünü gösteren Avrupa kaynaklı zayıf verilerin ardından günün erken saatlerinde yükselişe geçti. ABD dışındaki ekonomik baskı ülkelerinin yatırımcılarına bir işaret daha geldi.

ABD’den William Northey’e göre hazinelerden daha fazla fiyat baskısı alması beklenirken, durgunluk korkularının hafiflemesi 10 yıllık tahvil getirilerinin dördüncü çeyrek uçuşu sırasında hisse senetlerinden korunma güvencesine konumunda incelenmesine yardımcı oldu.

Bunun nedeni, Avrupa ve Asya’dan gelen verilerin ekonomik koşullardaki bozulmayı göstermeye devam etmesi ve yatırımcıları daha güçlü bir pozisyona sahip ABD ekonomisinin sağladığı göreceli korumaya itmesi olarak okundu. Yatırımcılar, verimin daha fazla artıp artmayacağının geçen ay faiz oranı politikasına hasta yaklaşımı işaret eden ABD Merkez Bankası FED (Federal Reserve) bağlı olduğunu düşünmekte.

Kısmi Kapalılık ve Aksayan Veri Açıklama Programı

Hükümetin Kapalılık Sürecine Dair ReaksiyonlarYatırımcılar, ABD ekonomisinin Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısının ilerleyişi için geçen ay hükümetin kapanmasıyla kesintiye uğrayan ekonomik veri yayımlarının istikrarlı bir ritmine dönmeyi umuyor. ABD Ekonomik Analiz Bürosu, dördüncü çeyrek gayri safi yurt içi hasılaya ilişkin ilk ve ikinci tahminlerini, kısmi hükümetin kapatılmasının etkileri nedeniyle planlananın bir ay gerisinde 28 Şubat’ta yayınlamayı planlıyor.

Küresel ekonominin ve ABD ekonomisinin yavaşlama sinyalleri ile bu harekete eşlik edebilecek olası fiyatlamaları ve nedenler başlığında incelenebilecek baskı unsurları yakından takip edilebilecek bir konu olurken; yatırım pozisyonlarında da riskli mi yoksa daha az riskli varlıklara mı yönelinmesi gerektiği konusuna şekil verebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu