Yatırım yapmaya başla!

2016 Yılı Dünyanın En Zenginlerine Yaradı

2016 Yılı Dünyanın En Zenginlerine Yaradı

Özellikle de ülkemizde turizmde yaşanan sorunlar, darbe girişimi, kadın ve çocuk cinayetleri, terör saldırıları ve kayıplarımız 2016’yı asrın en kötü yıllarından biri haline getirdi. Yeni bir can sıkıcı olayla karşılaşmamak için haberleri izleyemez, gazeteleri okuyamaz, kısacası gündemi takip edemez olduk. Aladağ’daki kız yurdu yangınıyla kahrolduk ve “artık daha fazla kayıp yaşanmadan bu yıl bitsin” diyerek gün saymaya başladık. Fakat 10 Aralık Maçka Parkı saldırısı, 17 Aralık Kayseri’de 14 askerin şehit olduğu bombalı saldırı ve 19 Aralık Rus Büyükelçi Andrey Karlov suikasti peş peşe geldi. Türk Lirası’nın dolar karşısındaki rekor sayılabilecek değer kaybı ise yaşanan can kayıplarıyla birlikte 2016’yı “lanetli bir yıl” olarak nitelendirmemize neden oldu.

Elbette ki bu kötü olayların birçoğu zenginleri ve “zengin çocuklarını” çok fazla etkilemedi. Hatta fazlasıyla olumlu yönde etkilediğini söylesek yalan olmaz. Mesela, ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump seçildi. Dünyanın en zengin kabinelerinden birini oluşturdu. Halihazırda baş döndüren servetini daha da katlamayı başardı. Zenginliğinin yanı sıra seçim kampanyası boyunca ve daha da öncesinde sarf etmiş olduğu sözlerle manşetlerden düşmeyen Başkan Donald Trump’ın ekonomi ekibi ile buradan tanışabilirsiniz. Demin de söylediğimiz gibi birbirinden üzücü olayların yaşandığı 2016 yılı, çiçeği burnunda başkan Trump’ın da bulunduğu dünyanın en zengin isimlerine yaradı.

Dünyanın En Zengin İsimleri 2016’da Ne Kadar Kazandılar?

Dünyanın En Zengin İsimleri 2016'da Ne Kadar Kazandılar?Neredeyse dünyanın her bölgesi ve her ülkesi için oldukça kötü bir yıl olarak tarihe geçen 2016, bir tek milyarderlerin yüzünü güldürmeyi başardı. Özellikle de popülist seçmenlerin etkisiyle 2016 yılının başından bugüne kadar dünyanın en zengin isimlerinin varlıklarına tamı tamına 237 milyar dolar eklendi. İsviçreli küresel finans şirketi USB Wealth Management, 2016 başında ultra zengin müşterilerinin volatiliteyle mücadele ettiklerini, bu yılın riskli varlıklar için fazlasıyla olumlu geçtiğini ve şu anki verilerin tamamıyla olağanüstü olduğunu belirtiyor. Sene başında ise Forbes, 2016 yılı için dünyanın en zengin ismini, 78.5 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates olarak belirlemişti. Elbette ki yılsonu verileri, bu listede yer alan isimlerin yerlerinde ufak çaplı da olsa değişiklerin gerçekleşmesine neden olacaktır.

Endeksi Etkileyen Faktörler

Endeksi Etkileyen FaktörlerFinansal ve ekonomik açıdan da oldukça çalkantılı bir yıl olan 2016 endekslerini aslında seçimler belirledi. 2016 başında Çin’den gelen veriler hiç de iç açıcı değildi. 23 Haziran 2016’da ise Birleşik Krallık ise gidilen referandum sonucunda %52’lik oyla 43 yıllık Avrupa Birliği serüvenine son vermiş ve bu durum dünya tarihine Brexit olarak geçmişti. Son olarak da 8 Kasım’da gerçekleşen 2016 ABD başkanlık seçimlerinin sürpriz bir isimle sonuçlanması her açıdan dengeleri altüst etmiş ve Donald Trump, ABD’nin 45. Devlet Başkanı olarak adını dünyanın en zengin liderleri arasına yazdırmayı başarmıştı. Peki, bundan sonra Donald Trump’ın politikaları ekonomiyi nasıl etkileyecek? İşte sorumuzun cevabına da bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2016’nın En Çok Kazanan Süper Zengini

2016'nın En Çok Kazanan Süper ZenginiHem ülke hem de dünya çapında tarihi gelişmelerin yaşandığı 2016 yılı, dünyanın en zenginleri için “mutlu sonla” bitti. Peki, 2016 yılı boyunca 237 milyar dolarlık pastadaki en büyük dilime kim sahip oldu? Seçim kampanyalarından önce 10 milyar dolarlık mal varlığına sahip olduğu iddia edilen ve daha sonra Forbes dergisi tarafından kişisel serveti 4 milyar dolar olarak açıklanan Donald Trump, seçimleri kazanmasıyla birlikte akıl almaz servetini de katbekat arttırmayı başardı. Fakat verilere göre, yılın en çok kazanan milyarderi; süper zenginler dünyasının en babacan isimleri arasında da ilk sıralarda yer alan Warren Buffett oldu. Temmuz ayı itibariyle Berkshire Hathaway hisselerinin 2.6 milyon dolarlık kısmını yardım kurumlarına bağışlayan Buffett, yıl boyunca varlığını 11.8 milyar dolar arttırarak 2016’nın en çok kar eden süper zengini oldu. Zenginler dünyasının bu yıl ki karı, milyarderlerin toplam mal varlığının yüzde 5.7 oranında artmasına ve 4.4 trilyon dolara ulaşmasını sağladı.

Her ne kadar ülkemizde adaletsiz gelir dağılımından ve can sıkıcı durumların genellikle gariban kesimi etkilediğinden bahsetsek de dünyanın her yerinde durum aynı. Zengin, yaşanan her olayda daha da zengin oluyor. Çoğumuz için kabus gibi bir yıl olan 2016, dünya zenginleri için adeta rüya gibi bir yıl oldu. Peki, sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum