Yatırım yapmaya başla!

Kariyer Yapmak İsteyenlere: 2016’da Paratic’in En Çok Okunan Kariyer İçerikleri

“Şu terfiyi bir alabilseydim, neden hala bir üst seviyeye çıkamıyorum, acaba ben de bir gün yönetici olmanın keyfini yaşayabilecek miyim, iş hayatında başarılı olan kişilerin sırrı ne, nasıl oluyor da o kadar verimli çalışıyorlar, işle ev arasında nasıl bölünmeden mekik dokuyabiliyorlar, ne zaman milletin ayak işlerini yapmaktan kurtulurum, artık daha iyi bir şirkette çalışmamın zamanı geldi…”
Kariyer Yapmak İsteyenlere: 2016’da Paratic’in En Çok Okunan Kariyer İçerikleri

Evet, ne düşünüyorsunuz? Bu cümleler size de bir yerlerden tanıdık geliyor mu? Efendim? Yoksa fazlasıyla mı tanıdık? Bir an iç sesinizi duyuyor gibi mi oldunuz? O zaman doğru yerde olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü bugün iş hayatına dair aklınızı kurcalayan ne kadar önemli konu varsa hepsine bir bir değineceğiz. Diğer bir deyişle; parlak bir kariyere ulaşmak için ihtiyacınız olan bilgileri, bu yazının içerisinde bulacaksınız.

Eğer siz de yeni yıldan iş hayatınızla ilgili bir şeyler bekliyor, 2017’nin size çok daha başarılı bir iş hayatı getirmesini istiyorsanız o zaman şimdiden kariyerinizle ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Çünkü birazdan; şu anda çalıştığınız işin, size ne kadar uygun olduğundan tutun da oranın hayallerinizdeki hayatla ne kadar örtüştüğüne, istediğiniz pozisyona gelebilmek için yapabileceklerinizden o kadar çalışmanıza rağmen istediğiniz performansa ulaşamayışınızın nedenlerine varana kadar, bir sürü farklı sorununuza aşağıdaki yazılar sayesinde çözüm bulabileceksiniz. Evet, ne diyorsunuz? Dilerseniz, sizi parlak bir kariyere doğru koşmaktan daha fazla alıkoymadan, aşağıdaki popüler iş hayatı içeriklerini incelemeye başlayalım.

İşte 2016 yılında Paratic.com’un en çok okunan kariyer yazıları:

1 İstifa Ederken Kullanmamanız Gereken Cümleler

İstifa Ederken Kullanmamanız Gereken Cümlelerİstifayla başlamak pek iyi bir fikir değil miydi acaba? Ama yok yok! Bence bu gayet güzel bir başlangıç oldu. Çünkü pek çoğunuzun yeni yıl beklentisinin, aynı zamanda yeni bir işe başlamak olduğunu biliyorum. Hatta belki aranızda işini değiştirmek için kollarını çoktan sıvamış olanlar bile vardır. Ki yaklaşımınız bu yöndeyse doğru hareket ediyorsunuz demektir. Sonuçta; başka bir iş bulmadan halihazırdaki işten istifa etmek hiç de akıllıca olmaz. Her neyse konuyu dağıtmadan istifa mevzusuna geri döneyim.

Evet, istifa! Daha doğrusu; istifa ederken kullanılmaması gereken cümleler! Yani belki de nefret ederek yaptığınız işten istifa ederken, ağzınızdan çıkmaması; bir tek sözle de değil, beden dilinizle de karşı tarafa belli etmemeniz gereken cümleler! Bu cümlelerin neler olabileceği hakkında bir fikriniz var mı? Büyük ihtimalle, yok! Zaten olmaması gayet olağan. Zira bu cümleler zaten istifa eden kişinin ağzından doğaçlama çıkabilecek ve kötü sonuçlar yaratabilecek nitelikteler! İşte bu nedenle sizin o doğaçlamalara bir göz atmanızı ve istifa ederken hazırlıklı cümleler kullanmanızı öneririm.

KAYNAK: http://paratic.com/istifa-ederken-kullanmamaniz-gereken-cumleler/

2 Patronlar Çalışanlarından Ne Bekler?

Patronlar Çalışanlarından Ne Bekler?Sahiden! Bu patronlar çalışanlarından ne beklerler? Neden hiç mutlu edilmez, neden hiçbir şeyden tatmin olmazlar? Evet, bu sorulara verilen cevaplar aşağı yukarı aynı olsa da yine de kimse soruyu kendinden emin bir şekilde cevaplayamıyor. Çünkü çok çalışmak, özverili olmak, işi benimsemek, dürüst olmak gibi kurallara harfi hafine uyan çalışanlar bile patronlarıyla sorun yaşamaktan kurtulamıyor. E, o zaman ne istiyor o döner koltuklarda oturanlar?

Aslına bakarsanız hepsinin farklı farklı istekleri var. Zaten çoğu kişi bu noktada hata yapıyor. Diğer bir deyişle; her patronun, çalışanlarından aynı ya da benzer şeyler bekleyeceği düşünülüyor. Oysaki durum böyle değil! Sonuçta; herkesin farklı bir karakteri farklı bir düşünce tarzı var. Yani patronunuzun sizden ne beklediğini gerçekten öğrenmek istiyorsanız onun kişilik özelliklerini çözmeye çalışarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gerekenlere gelince ise onları da yazının devamından inceleyin derim.

KAYNAK: http://paratic.com/patronlar-calisanlarindan-ne-bekler/

3 Her Tembel Çalışanın Sahip Olduğu 5 Ortak Özellik

Her Tembel Çalışanın Sahip Olduğu 5 Ortak ÖzellikEvet, gelelim tembellik konusuna! Yani pek çok kişinin kariyerinde ilerleyememesinin asıl nedeni olan konuya! Ama gel gör ki çok az kişi tarafından kabul edilen soruna! Sonuçta; kim kendisi için “evet, ben çok tembelim, bu yüzden iş hayatında bir türlü başarılı olamıyorum, girdiğim her işte sıkıntı yaşıyor, gömlek değiştirir gibi iş değiştiriyorum” gibi cümleler kurar ki? Hangi babayiğit göğsünü gere gere “heyyt, tembelim ulen” diyebilir ki?

Anlayacağınız, kariyerinizle ilgili cevap bulamadığınız sorularınız varsa kendinize gerçekten tembel olup olmadığınızın cevabını vermelisiniz. İşlerinizi ne kadar ertelediğinizi, başarısızlıklarınızın arkasına kaç tane bahane sığdırdığınızı ve benzeri şeyleri bir bir düşünmelisiniz. Kim bilir, belki de tembel bir çalışan olduğunuz için istediğiniz noktaya hala gelememişsinizdir.

KAYNAK: http://paratic.com/tembel-calisanlarin-ortak-ozellikleri/

4 Kariyerinizde Keşke Dememek için Gençken Yapmanız Gerekenler

Kariyerinizde Keşke Dememek için Gençken Yapmanız GerekenlerŞimdi söyleyeceklerimse gençlere! Gençlere derken, hem hala öğrenci olan hem yeni mezun olan hem de iş hayatında henüz yolun çok başında olanlar, diye de açayım. Evet, eğer sonradan pişman olmak istemiyorsanız hemen şimdi farkına varmanız gereken şeyler olduğunu bilmelisiniz.

Çünkü siz belirli yaşlara gelmiş kişilere göre çok daha şanslısınız. Elinizde istediğiniz alana yönelme, istediğiniz alanda kendinizi geliştirme ve deneyimli olanlardan tecrübe kazanarak diğerlerine kıyasla çok daha hızlı ilerleme gibi fırsatlarınız var. İşte bu durumun farkına vararak, gençliğinizi kullanmayı öğrenmelisiniz. Peki, kariyerinizde keşke dememek için şu anda neler yapmalısınız? Mesela hemen aşağıdaki linke tıklayarak işe başlayabilirsiniz.

KAYNAK: http://paratic.com/kariyerinizde-keske-dememek-icin-gencken-yapmaniz-gerekenler/

5 Başarılı İnsanların Üretkenliklerini Arttırmak için Kullandıkları Taktikler

Başarılı İnsanların Üretkenliklerini Arttırmak için Kullandıkları TaktiklerKariyerinizde istediğiniz başarıyı elde edememenizin nedeni yeteri kadar performans gösteremeyişiniz olabilir mi? Diyorum ki gün içinde birkaç saat dışında verimli çalışamayışınız olabilir mi yerinde saymanızın nedeni? Efendim? Belki de tam üstüne bastım! Evet, sizin de iş hayatındaki probleminiz bu olabilir. Tıpkı diğer pek çok kişi gibi siz de üretkenlik faktörünü es geçtiğiniz için istediğiniz noktaya varamıyor olabilirsiniz.

Öyleyse hemen şimdi iş hayatında başarılı olan insanların üretkenliklerini arttırmak için neler yaptıklarına bakmalı, bu yöntemleri kendinize göre uyarlayarak yeni yıla bomba gibi bir sizle girmelisiniz derim. Sonuçta veriminizi arttırmadığınız sürece, istediğiniz terfiyi ya da zammı almanız çok ama çok zor! İşte bunun farkına varmanızı ve hemen alttaki linkten kazanmanız gereken yeni alışkanlıkları öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

KAYNAK: http://paratic.com/basarili-insanlarin-uretkenliklerini-arttirmak-icin-kullandiklari-taktikler/

6 Doğuştan Lider Olduğunuzu Gösteren 10 İşaret

Doğuştan Lider Olduğunuzu Gösteren 10 İşaretDoğuştan lider misiniz? Yönetmek yaradılışınızda mı var? İnsanların sizin yolunuzdan gittiklerine, fikirlerinizi önemsediklerine ve benzeri şeylere sık sık şahit oluyor musunuz? O zaman belki siz de “doğuştan lider” olanlar arasındasınız! Çünkü pek çok kişinin görüşüne göre “lider olunmaz, lider doğulur!”

Peki, siz bu görüşün doğruluğuna ne kadar katılıyorsunuz? Liderlik yetenekleriyle dünyaya gelmeyenler, etraflarına yol göstericilik yapamazlar mı? Konuşmalarıyla başkalarını etkileyip, onlara ilham veremezler mi? Ama her neyse! Bizim konumuz bu değil! Biz doğuştan lider olanlarla ilgileniyoruz. Ve eğer siz de kendinizi “lider” olarak görüyorsanız, aşağıdaki yazıdan uygun nitelikleri taşıyıp taşımadığınıza bakabilirsiniz.

KAYNAK: http://paratic.com/dogustan-lider-oldugunuzu-gosteren-isaretler/

7 Plaza Diline Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 10 Söz

Plaza Diline Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken 10 Söz“Hadi biraz brain storming yapalım, bir saniye henüz toplantıyı set etmedim, of focuslanamıyorum, yarın off değil miyiz, Selma Hanım’ı push edebilir misin” Neden bahsettiğimi anladınız, değil mi? Gerçi aranızda plaza diliyle henüz tanışmamış olanlar da vardır. Evet, son zamanların “trendi” olan bu akıma tepkisiz kalmak gerçekten imkansız! Yani insan ister istemez sinir oluyor! Çünkü güzelim dilimiz bu anlamsız sözlerle katlediliyor.

Ancak şöyle de bir durum var. Her ne kadar Türkçe aşığı olsanız da mecbur kaldığınızda siz de bu sözleri kullanıyorsunuz. Veya kullanılmasına göz yummak durumunda kalıyorsunuz! Neticede bu dilin hakim olduğu bir iş yerinde çalışıyorsanız geriye bir başka seçenek kalmıyor. İşte bu nedenle; plaza dilinden bihaber olanlara aşağıdaki yazıya göz atmalarını öneriyorum. Göz atın ki olası bir kariyer fırsatını karşınızdaki kişinin (belki mülakat uzmanı da bu dili kullanıyordur) söylediği şeye boş boş bakarak tepmeyin!

KAYNAK: http://paratic.com/plaza-diline-yeni-baslayanlarin-bilmesi-gereken-sozler/

8 Zaman Yönetiminde Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zaman Yönetiminde Başarılı Olmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler Geçip giden zamanları bir yerlerde bulsam… Evet, zaman deyince nedense aklıma hep bu şarkı geliyor! Ama tabii burada zaman kelimesinin geçtiği şarkı sözlerini falan tartışmayacağız. Bizim derdimiz, günümüz insanının ortak derdi olan zamanın hızına yetişememe sorunsalı! Baksanıza; 6 hatta 7 ileri arabalarla bile bir yerlere yetişemiyoruz. Son teknoloji ürünler kullanıyor ama yine de bir şeylerden geri kalmaktan kurtulamıyoruz. Onlarca katı saniyeler içerisinde çıkmamıza rağmen yine de toplantıya en son katılan oluyoruz.

Peki, neden? Neden bu kadar acele etmemize rağmen bir türlü zamanı tutturamıyoruz? Çünkü açık ve net bir şekilde zamanı yönetemiyoruz. Ne yazık ki birçoğumuz bu konuda başarısızız. Ama durum vahim falan da değil! Basit denilebilecek birkaç yöntemi uygulayarak zaman yönetimi konusunda afallamaktan kurtulabiliriz. İşte bunun için yapılması gerekenler:

KAYNAK: http://paratic.com/zaman-yonetiminde-basarili-olmak-icin-dikkat-edilmesi-gerekenler/

9 İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenlerin Düşmemesi Gereken 15 Hata

İş Hayatında Başarılı Olmak İsteyenlerin Düşmemesi Gereken 15 Hata 2017 yılında iş hayatınızın sekteye uğramasını istemiyor musunuz? O zaman önceliğiniz, şimdiye kadar ne gibi hatalar yaptığınızı düşünmek olmalı! Tabii hiç kimse kendi hatasını görme konusunda, başkalarının hatalarını görme konusunda olduğu kadar başarılı değildir. Çünkü kişinin yanlışını kabullenmesi için belli bir olgunlukta olması ve kendine yeteri kadar güvenmesi gerekmektedir.

Ama siz zaten bu özelliklerinizi taşıdığınız için hatalarınızı kabullenmeniz sıkıntı olmayacaktır, diye düşünüyorum. Hemfikirsek kariyerinizde istediğiniz noktaya ulaşmak için şimdiye kadar yaptığınız hataları düzeltmeniz gerektiğini de anlamışsınızdır. O zaman, aşağıdaki yazıdaki klişe hataları inceleyerek, hayalini kurduğunuz kariyerin önündeki engelin bunlar olup olmadığına karar vermelisiniz.

KAYNAK: http://paratic.com/is-hayatinda-basarili-olmak-isteyenlerin-dusmemesi-gereken-hatalar/

10 Farkında Olmasanız Bile Başarıya Doğru İlerlediğinizi Gösteren 15 İşaret

Farkında Olmasanız Bile Başarıya Doğru İlerlediğinizi Gösteren 15 İşaret Bitmek üzere olan son bir senenize “başarısız” geçmiş koca bir yıl olarak mı bakıyorsunuz? Bir yandan daha iyi bir yıla başlamayı dilerken bir diğer yandan da kendinize içen içe inanmıyor musunuz? 2017’nin de diğerlerinin aynı olacağını düşünerek, içinizdeki umut tanelerini öfkeyle yok etmeye mi çalışıyorsunuz?

KAYNAK: http://paratic.com/farkinda-olmasaniz-bile-basariya-dogru-ilerlediginizi-gosteren-isaretler/

Eğer yaklaşımınız bu yöndeyse yani kendinizi başarısız biri olarak görüyorsanız hemen şimdi bu saçma yaklaşımdan vazgeçmelisiniz. Şimdiye kadar olan biten ne varsa hepsini bir kenara koymayı öğrenmeli, yaşadığınız zamana ve bu noktadan sonra yapacaklarınıza odaklanmalısınız. Unutmayın, kendini başarısız olarak addeden pek çok kişi aslında başarıya doğru emin adımlarla ilerlediğinin farkında değildir. Yani siz siz olun, kendinize haksızlık yapmaktan vazgeçin ve ne kadar başarılı olduğunuzun farkına varın, derim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum