Yatırım yapmaya başla!

2014 Yılının En Stresli 10 Mesleği

2014 Yılının En Stresli 10 Mesleği

Çalışmak birçok kişi için başlı başına bir strestir zaten. Sabah erken kalk, işine en uygun kıyafeti ütüle ve giy, herkesin işe gitme saati olduğu için tıkanan trafikte bekle, trafik yüzünden geç kaldığında için gerginlik yaşa, ay sonu ve ay başı belgelerini hazırla… Bunların hepsi gözümüzde büyür de büyür.

Dünya üzerinde birçok meslek, yoğun ruhsal ve fiziksel beceriler gerektirmektedir. Bu becerilerin bir senkron içerisinde birleşmesi ve mesleğinize yansıması gerekiyor. Elbette, bunları yaparken strese neden olabilecek faktörler de yok değil. aşırı sorumluluk duygusu, mesleğin tehlikeli bir yerde icra edilmesi, çalışma ortamındaki huzursuzluk, rekabetin aşırı olması, sürenin belirli olmaması gibi birçok faktöre bağlı olarak stres gelişmektedir.

Ama öyle meslekler var ki, işinize şükretmeniz gerektiğini sizlere hatırlatıyor. Çok yakın bir tarihte Türkiye’de yaşanan iki iş faciasından bahsetmeme gerek var mı bilmiyorum, ama Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciası sonucunda birçok ailenin durumunu düşünmek yeterli olur sanırım!

Her yıl düzenli olarak CareerCast isimli şirket yılın en stresli mesleklerini listeliyor. Meslek ve kariyer araştırmaları üzerine faaliyet gösteren bu şirketin daha önce yapmış olduğu “en yüksek maaşlı 10 meslek” araştırmasını sizlerle paylaşmıştık. Şimdide sizlerle 2014 yılı için belirlenen en stresli 10 mesleği paylaşmak istiyorum:

Askerlik

Askerlik2014 yılının en stresli meslekleri sıralamasında ilk sırada askerlik yer alıyor. Bu hem asker olan kişi için hem de ailesi için stresli bir meslek ayrıca. Askerlik mesleği daha önceki yıllarda da en stresli meslekler arasında ilk sırada yer alıyordu ve 2014 yılında da ilk sıra bu mesleğe ait.

Savaş veya barış durumu fark etmeksizin, her daim her olaya hazır, gözüpek bir asker olmak gerçekten büyük sorumluluk içeriyor. Stresin bu nedenle geliştiği, aşırı protokol durumu, emirlerin yerine getirilmesi gibi hata kabul etmeyen bir meslek…

General

GeneralGeneraller, Amerika’da yıllık 200 bin dolar kazanıyor. İlk duyduğunuz da bu rakamı fazla olarak düşünebilirsiniz belki de. Ama bu askeri düzenin başı olmak ve ülkenin refahını sağlamak generallerin görevleri arasında yer alıyor. Binlerce askerin emanet edildiği generallerin, görevlerinin ne kadar zor olduğunu tahmin etmemiz de zor. Yeri geldiği zaman “ÖL” emri vermek zorunda kalmaları bile ömürleri boyunca taşıyacakları bir acının emri olabilir.

İtfaiye

İtfaiyeDünyanın en zorlu ve stresli işlerinde 3. sırada itfaiyeciler bulunuyor. Sıcak havalarda ne kadar bunaldığınızı düşünün. İtfaiyeciler yaz – kış demeden o sıcakla, ateşin kalbinde mücadele veriyor. Ateşin yanında dumanla da canları pahasına çaba gösteren itfaiyeciler, bu görevleri uğruna ölmeyi bile göze alıyorlar. Yalnızca yangınla değil, ufacık bir kedinin mahsur kaldığı yerden kurtarılmasında da itfaiyecilerin varlığını görebilirsiniz.

Pilot

PilotBir general kadar olmasa da, yüzlerce kişinin hayatını taşıyan pilotlar da, dünyanın en stresli işlerinden birisini yapıyorlar. Aldıkları sorumluluk gerçekten büyük. Şahin kadar keskin gözleri, “your captain is speaking” sözleri ile sizleri uçuş korkunuzdan uzaklaştırma çabaları, kendi streslerini malesef dindiremiyor. En ufak bir hatayı kabul etmeyecek ve bu hatanın tüm yolcuların hayatına mal olabileceğini bilmek, beklenmedik hava koşulları ile karşılaşmak onların stres nedenlerinden yalnızca bazıları…

Organizatör

OrganizatörlükEn güzel anlarınızı düzenlemek için görev yapan organizatörler de bu stresli mesleklerin birer bireyi. Doğum günleri, düğünler, nişanlar, şirket kutlamaları, önemli toplantılar, devlet erkanı için düzenlenen davetlerin A’dan Z’ye her aşamasını elinizde bulundurmanın vereceği stresi tahmin edebilirsiniz. En basit sürpriz bir doğum günü kutlamasında bile ne kadar stres yaptığınızı düşünün. İşte bu kişiler bunu bir meslek olarak icra ediyor ve daha önceden hiç tanımadığı kişilerin bu özel günlerini mükemmel yapmak için stresli bir çalışma içerisine giriyor.

Halkla İlişkiler Yöneticisi

Halkla İlişkiler YöneticisiŞirketlerin veya temsil ettikleri kişilerin halka karşı duruşlarından sorumlu olan bu kişiler de, dünyanın en stresli mesleğine sahip. Şirket duruşunu yanlış lanse etmeleri şirketin belki de büyük bir kayıp yaşamasına neden olabilir. Sürekli göz önünde olmaları gerekli ve kariyerleri müşteri odaklı olduğu için müşteri kararlarına bağlı olarak işlerini yapıyorlar. Müşterilerin her birinin ne kadar farklı isteklere sahip olabileceğini bir hayal edin ve bu mesleği bir kere daha düşünün.

Kıdemli Üst Yönetici

Kıdemli Üst YöneticiKurumsal şirketlerin kıdemli üst yöneticileri, diğer insanların yaşamlarına etki eden kararlar vermek zorunda. Başkalarının yaşamı söz konusu olduğunda da gelişebilecek stresi tahmin edemezsiniz. Belki de bir kişinin tek geçim kaynağı olan işi elinden alma yetkisine sahip olan bu yöneticiler, dışarıdan her ne kadar rahat ve lüks hayatları ile bilinse de, stresin göbeğinde çalışıyorlar.

Habercilik

HabercilikDünyaya haber yetiştirme, sıcak gelişmeleri anında aktarma, okuyucu veya izleyicilere en doğru bilgileri vermek… Bu mesleğin kaderinde stres temeli hep vardı ve var olmaya da devam edecek. Özellikle savaş, doğal afet gibi durumları kaydeden bir haberci iseniz bu zor koşulların beraberinde getirdiği stresle başa çıkmalısınız. Rehin altına alınan bir çok habercinin hayatına mal olan bir meslek…

Polis Memuru

Polis MemuruSuçla sürekli olarak mücadele etmek polislerin görevi. Karşılaştıkları durumlar karşında görevlerini yerine getirmeleri ve bir emir kulu olmaları onları stresin merkezine itiyor. Hayati tehlike arz eden mesleklerden biri olan polislik, başkalarının hayatlarını kurtarma, koruma, düzen sağlama gibi stresli görevleri barındırıyor. Hata kabul etmeyen ve baş etmek zorunda oldukları insanların ne kadar zorlu olabileceklerini düşünmek bile strese neden olabilir.

Taksi Şoförlüğü

Taksi ŞoförlüğüSuça, saldırıya ve gün içerisinde onlarca çeşit insana maruz kalan taksi şoförleri, trafiğin stresini de beraberinde barındırıyor. Bizler belki de sabah – akşam işe giderken trafikte geçirdiğimiz zamanı düşündüğümüzde stres oluyorsak, taksi şoförleri bunun belki de 100 katını yaşıyor. Kontrol etmeleri ve trafik kurallarına uygun kullanmaları zorunlu olan taksileri, müşterilerin her birinin birbirinden farklı özellikleri ile birleştiğinde ve üstüne uzun saatler boyunca çalışmaları eklendiğinde ne kadar stres yaşayacaklarını tahmin edebilirsiniz.

Bizler sıcacık veya serin ofisimizde çalışırken, ülke düzenini sağlayan, toplumsal hizmet veren ve size en zor anınızda hizmet veren bu meslek çalışanlarına karşı, insani görevlerimizi yerine getirmek de bizlere kalıyor. Saygılı bireyler olarak bu çalışanların işlerine yapabileceğimiz herhangi bir katkı dünyanın daha yaşanır bir hal almasını sağlayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum