Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2 Haftanın Düşüğündeki ABD Hazine Getirisi Aylık %15 Geriledi

ABD’nin gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine getirisi, yüzde 1,4'ün altına düşerek 3 Aralık'ta iki buçuk ayın en düşük seviyesine yaklaştı.
2 Haftanın Düşüğündeki ABD Hazine Getirisi Aylık %15 Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvil getirisi (TMUBMUSD10Y), Omicron‘un hızla yayılması nedeniyle alınan yeni kısıtlama kararları ve bunun küresel ekonomi üzerindeki etkisine ilişkin endişeleriyle bugün 2 haftanın düşük seviyesine geriledi.

Piyasalar, Omicron ve varyant kaynaklı korkuları FED’in 2022’deki faiz artırımlarına karşı değerlendirirken gösterge tahvil getirisi negatif bölgede seyretti. Yüzde 1,407’deki kapanışın ardından yeni haftaya yatay başlayan 10 yıllık gösterge, yüzde 1,354’e kadar düştü.

Bu, 3 Aralık’taki yüzde 1,341’in ardından TMUBMUSD10Y’nin en zayıf değeri oldu.

TSİ 14.50’de ekside fiyatlanmaya devam ederken gün içi hareket aralığı yüzde 1,354 – 1,407 oldu.
ABD Gösterge Getiri Düşüş
KAYNAK: MarketWatch

Son verilere göre gösterge tahvil getirisi 5 günde yüzde 3’e yakın değer kaybederken bir ayda yüzde 15 düştü. Bununla birlikte yıl başından bu yana getirisi yüzde 47 artışla pozitif bölgede kaldı.

ABD Merkez Bankası, Aralık toplantısında tahvil alımlarının azaltılmasını hızlandıracağını belirterek bunu Mart 2022’de tamamlama yolunda ilerleyeceğini ve gelecek yılın sonuna kadar üç faiz artırımının önünü açacağını belirtti.

ABD Fed Başkanı Chris Waller geçen hafta yaptığı açıklamada Mart ayında bir oran artışının “çok muhtemel” olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu