Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

1Ç21’de 5 Milyar TL Ciro Yapan Petkim’in Hisseleri Sert Düşüyor

Yılın ilk çeyreğinde güçlü satış gelirine ulaşan Petkim hisseleri, 7,13 lira rekorunu gördükten sonra hızla değer kaybetti.
1Ç21’de 5 Milyar TL Ciro Yapan Petkim’in Hisseleri Sert Düşüyor

Petkim Petrokimya Holding A.Ş., 2021’in ilk üç aylık döneminde pandemiye rağmen kapasite kullanım oranını %92’ye yükseltti. Üretime kesintisiz bir şekilde devam eden köklü şirket, yılın ilk çeyreğinde 5,034 milyon TL ciro yaptı.

Şirketin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Petkim’in iç piyasada toplam satışlar içindeki payının %66 seviyesinde gerçekleştiği açıklandı. 1,194 milyon TL FAVÖK ve 884 milyon TL net kar bildirildi. Yıllık bazda güçlü satış geliri elde edilmesine rağmen şirket hisseleri gerilerken, bu tablo sosyal medyada da yer buldu.

Petkim hisselerinin (PETKM) günlük kaybı %10’a yaklaştı.
Petkim Hisseleri %9,42 Ekside
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 6,90 liradan kapanan hisseler, bu sabah 7,06’dan açıldı. Hemen ardından 7,13 TL ile tarihi rekorunu kırdı. Bu seviyede kalıcılık sağlayamayan hisseler keskin bir düşüş sergileyerek 6,21’e kadar geriledi. Saat 12.08’de %9,42 ekside 6,26 liradan fiyatlanıyor.

Deniz Yatırım günlük analizinde 1Ç21 sonuçlarının hisselere etkisinin olumlu olacağını aktardı. Kurum analistleri net karın kendi beklentilerinden %58, piyasa beklentisinden ise %32 daha iyi geldiğini aktardı.

Ömerhan Karamahmutoğlu, olumlu bilançoya rağmen hisselerde meydana gelen keskin düşüş için şu değerlendirmeyi yaptı:

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı ve Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov, salgın sürecinde tıbbi malzeme ve hijyenik ürünlerde kullanılan hammaddelerin üretimine yoğunlaştıklarını belirtti. Yurt içi piyasalara öncelik verdiklerini ve taleplerin kesintisiz bir şekilde karşılandığını sözlerine ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum