Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Büyüme Endişelerinin Ortasında 10 Yıllık Hazine Getirisi %1,7 Seviyesinde

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşıyla doğan küresel büyüme endişelerinin ortasında 10 yıllık Hazine getirileri yüzde 1,7 seviyesinde bulunuyor.
Küresel Büyüme Endişelerinin Ortasında 10 Yıllık Hazine Getirisi %1,7 Seviyesinde
Yorum

ABD devlet borç fiyatları, ekonomik yavaşlama ve dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında uzun süredir devam eden ticaret anlaşmazlığı konusunda yeni endişeler nedeniyle Cuma sabahı yükseldi. Çarşamba günü ise yüzde 1,6 ile Ekim 2016’dan bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetmişti.

TSİ 12:10 sularında ters yöne hareket eden 10 yıllık Hazine bonosu getirisi yüzde 1,7069 seviyesindeyken, 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi yüzde 2,2342 seviyesine yükseldi.

Gece gelen ani bir açıklamada Bloomberg; ABD’nin yerel şirketlere Huawei ürünlerini kullanmalarına izin vereceğini söyledi. Çin’in Amerikan tarım ürünlerini satın almaya son vermesi ve ABD’nin resmi olarak Çin’in bu hafta başlarında bir para manipülatörü olarak ilan edilmesi üzerine geldi.

ABD ile Çin ticaret gerilimlerindeki son artış, güvenli liman varlıkları yeni bir ilgiyi tetikledi. Piyasa türbülansı sırasında yatırımcılar; altın, Japon yeni ve devlet tahvili gibi varlıkları elinde tutmaya karar verdiler. Aynı şekilde değerlerini artırmaları beklenen varlıklardan kaçma eğilimi gösterdiler.

Bu haftanın başlarında ipotek ve oto kredisi faiz oranları için referans olarak kullanılan 10 yıllık Hazine getirisi, yatırımcıların güvenliği için acele etmeye devam ettiği için üç yılın en düşük seviyesine geriledi. 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi ise Çarşamba günü tüm zamanların en düşük seviyesine yaklaşmıştı.

Dow Yine Düşüşle Açılışa Hazırlanıyor

Dow Yine Düşüşle Açılışa HazırlanıyorABD borsa endeksi vadeli işlemcileri, ticaret savaşı korkularının ortasında başka bir tarihi güne başlarken düşüşe geçti. TSİ 14:20 sularında Dow Jones Sanayi Ortalaması vadeli işlemleri 159 puan düşerken, 139 puan düşüşle açılışa işaret etti. S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemlerinde de düşüş gözlendi.

Çip hisseleri, Huawei ile ilgili haberlerle gerilerken, Micron Technology ve Advanced Micro Devices açılış öncesi işlemlerde yüzde 1 düşüş kaydetti. Skyworks Solutions ise yüzde 0,7 oranında düşüş kaydetti.

Hisse senetleri dalgalı bir hafta geçirirken, ana endeksler Pazartesi gününü 2019’un en kötüsü olarak geçirdiler. Günlük büyük bir satış dalgası söz konusu olurken, Salı günü bir miktar toparlanmışlardı.

Çarşamba günü hisse senedi satışları yeniden başladı ve yatırımcılar keskin bir geri dönüş gerçekleştirmeden önce geleneksel olarak daha güvenli devlet tahvillerine ve altına yüklendiler. Perşembe günkü kapanışında ise endeksler, zararlarının çoğunu kurtardılar.

Traderler, ABD borçlarının iştahının bir uyarı bölgesine yakın tahvil piyasası durgunluk göstergesine ittiği tahvil piyasasını yakından takip ediyorlar. Yatırımcılar tahvil piyasasında durgunluk uyarısı tetiklerse hisse senetleri için negatif bir eğilim gözlenebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu