Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1.5 Milyar $’lık Venezuela Tahvillerinde Yatırımcı Baskısı Hükümeti Köşeye Sıkıştırıyor!

Venezuela'nın tahvil ödemelerini yapmaması yatırımcıları ayağa kaldırırken, ülkenin hukuki süreçle köşeye sıkışacağı belirtildi.
1.5 Milyar $’lık Venezuela Tahvillerinde Yatırımcı Baskısı Hükümeti Köşeye Sıkıştırıyor!
Yorum

Bir grup yatırımcı Venezuela Hükümeti’nden 2034 yılına kadar olgunlaşmamış 1.5 milyar dolarlık bir tahvilin faizi ve anaparasının ödemesini talep ediyor. Haber akışında dikkatimizi çeken gelişmede tahvil sahipleri, Venezuela borçlarının ödenmesi için tam ödeme talep ediyorlar ve Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro arasında gerginlik yaşanıyor.

S&P Global Ratings’e göre, beş yatırım firması Ocak ayından bu yana varsayılan borcun yaklaşık 380 milyon $’lık payına sahip. Yatırımcıları temsil eden Washington’da bir avukat olan Mark Stancil’e göre; temerrüt artı şirketlerin payının büyüklüğü, gruba derhal ödeme yapılmasını talep etme hakkı veriyor.

Aracı Kurum NYC Mellon Bank’a 6 Aralıkta Hızlandırma Talebinde Bulunuldu

Aracı Kuruma Süreci Hızlandırma Talebi Geldi
Kaynak: Refinitiv

Robbins, Russell, Englert, Orseck, Untereiner&Sauber’den bir avukat olan Stancil tarafından yapılan açıklamada hükümetin ödemeleri durdurduğu ve yatırımcıların da madur olmamaları adına sözleşme gereğince haklarını savundukları ifade edildi. Yatırımcı grubu, tahvillerin mali aracısı olarak görev yapan New York Mellon Bankası’na 6 Aralık’ta ödemelerin tahsilini hızlandırmak istediğini bildirdi.

Yatırımcılar, ülkenin temerrüde düşmesiyle Venezuela borcunun tamamını ödemesini ilk talep eden şirket oldu. ABD’nin yaptırımları, ele geçirilebilir varlıkların azlığı ve alacaklıların ağırlığı, yatırımların ödemelerini tahsil etmeye itti ve bu da karmaşık ve masraflı bir hukuk savaşını işaret etmekte.

Prof. Gulati Yatırımcılara Öneride Bulundu

Yatırımcılara Süreci Hızlandırma ÖnerisiVenezuela temerrüdünü yakından takip eden Duke Üniversitesi’nden İktisat Profesörü Mitu Gulati, ödeme zorunluluğunu diğer Venezüela borç kıymetlerini elinde bulunduranların da takip etmelerini belirtti. 

Bay Stancil, Arjantin’in 15 yıllık borç savaşında alacaklılarla Aurelius Capital Management’ı temsil etti. 2001’de 80 milyar dolarlık bir ödemeyi takiben ödeme için Arjantin’le mücadele eden finansal riskten korunma fonu, konuya nihayet 2016 yılında yerleşince sağlam bir getiri sağlamıştır.

Ekonomik ve insani bir krizin ortasında Venezuela, devletin dolar gelirlerinin %95.0’ini üreten devlete ait petrol şirketi Petróleos de Venezuela SA’ya bağlanan 2020 vadeliler hariç olmak üzere tahvil ödemelerini durdurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu