Paylaşım

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken 17 Gerçek


 

Uluslararası Uzay İstasyonu’nu daha önce duyduğunuzdan eminim, ama dünya yörüngesinde bulunan bu en büyük yapay uydu hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Şayet, bu uzay istasyonunu hakkında yeterince bilgi sahibi değilseniz, yazımızı kesinlikle incelemenizi öneririz. Zira birazdan sizlere, Uluslararası Uzay İstasyonu hakkında öğrenmeniz gereken 17 ilginç bilgiyi, eğlenceli başlıklar eşliğinde sunuyor olacağız. Ama isterseniz, öncelikle bu konu hakkında hiç bilgisi olmayanlar için kısa bir konu girişi yapalım.

İngilizce International Space Station olarak bilinen Uluslararası Uzay İstasyonu, alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü olarak tanımlanabilir. Gelmiş geçmiş en pahalı uzay projeleri arasında gösterilen bu yapı; birçok modül, dış iskelet ve güneş panellerinden meydana gelen uzay üssünün ilk kısmı 1998 yılında fırlatılmıştır. Daha sonra zamanla, birbirine kenetlenen parçalarla, istasyon tamamen birleştirilmiştir. Deneyler için uzay ortamı ve düşük yer çekimi sağlayan istasyon, uzayda en uzun kesintisiz insan bulundurma rekorunu da elinde tutmaktadır. İlaveten, Ay ve Mars görevlerinde kullanılması planlanan ekipman ve sistemlerin, kullanım öncesinde uzay ortamında test edilmeleri ve ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçilebilmesi için de Uluslararası Uzay İstasyonu kullanılmaktadır.

Neticede, tıpkı bilim kurgu filmlerindeki gibi uzun yıllar uzayda yaşayan mürettebatı olan bu inanılmaz uzay istasyonu hakkındaki 17 başlığımızı kesinlikle inceleyin derim. Zira başlıklarımızı incelediğinizde siz de şimdiye kadar nelerden bihaber olarak yaşadığınızı çok daha iyi anlamış olacaksınız. İsterseniz, sizleri daha fazla merakta bırakmadan yazımıza bir an evvel başlayalım, ne dersiniz?

İşte karşınızda tüm gizemiyle Uluslararası Uzay İstasyonu ve çok fazla bilinmeyen özellikleri:


Bu içeriğe emoji ile tepki ver :

Maximum 3 emoji seçebilirsiniz!.

Habere Kim Ne Dedi?


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Benzer yazılar