Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Orta Doğu’da Azalan Gerilim Sonrası Düşüyor

Geçtiğimiz haftalarda jeopolitik gerilimlerdeki artıştan etkilenerek artışa geçen altın, son günlerde kayıplarını artırıyor. Detaylar şöyle...
Altın Orta Doğu’da Azalan Gerilim Sonrası Düşüyor
HABER GİRİŞ

Altın fiyatları, Orta Doğu krizinin tırmanacağına dair endişelerin azalması ve yatırımcıların FED’in faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları için ABD’den önemli verileri beklerken kar realizasyonu yapmasıyla iki haftayı aşkın sürenin düşük seviyesine geriledi.

Ons altın fiyatında günlük kayıp yüzde 1’e yaklaştı ve 2.300 dolar seviyesine geriledi. Gram altın bu düşüşten etkilenerek yüzde 0,7 kayıpla 2.415 TL seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın ise 3.949 TL’den alıcı buluyor.

Ons altın fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Altın, İran’ın İsrail’in insansız hava aracı saldırısına yönelik bariz bir saldırının ardından misilleme yapma planı olmadığını söylemesinin ardından daha geniş bir bölgesel çatışmaya ilişkin korkuların hafiflemesi ile bir yıldan uzun sürenin en büyük gün içi düşüşünü gerçekleştirdi.

KCM Trade baş piyasa analisti Tim Waterer, altının son aylarda farklı türden alım akışlarına maruz kaldığını ve güvenli liman talebinin azalmasıyla birlikte geri çekilme yaşandığını söyledi. Yatırımcılar bunu, altının son dönemdeki iyi performansının ardından bir miktar kar elde etmek için fırsat olarak gördüğünü sözlerine ekledi.

Küresel piyasalar bu hafta ABD’de açıklanacak gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) ve kişisel tüketim harcamaları (PCE) verilerini takip edecek. Waterer bu verilerin altında yukarı yönlü bir hareket yaratması halinde, faiz oranlarının düşürülmesi için daha fazla beklenebileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Böyle bir senaryonun altın fiyatının kısa vadede fırsat maliyetinden daha büyük bir geri adım atmasına neden olabileceğini ifade etti. Geçtiğimiz haftalarda FED yetkililerinden gelen açıklamalar, faiz indirimlerine başlamak için verilerin yeterli seviyede olmadığı yönünde gelmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın