Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2024’ün Öne Çıkan Başlığı: Doların Ani Güçlenişi

2024 yılı küresel piyasalarda birçok sürpriz gelişmeyi beraberinde getirerek yatırımcıların doları güvenli bir liman olarak görmesini sağladı. İşte detaylar;
2024’ün Öne Çıkan Başlığı: Doların Ani Güçlenişi
HABER GİRİŞ

2024 yılı, küresel yatırımcılar için bir dizi sürpriz gelişmeyi beraberinde getirdi. Bu sürprizlerden biri de doların beklenmedik bir şekilde güçlenmesiydi. Başlangıçta doların değer kaybedeceğini tahmin eden yatırımcılar, yaşanan gelişmelerle ters köşe oldu.

Yatırımcılar, ABD ekonomisinin aşırı ısınması ve Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını düşürmeyi ertelemesine neden olan yapışkan enflasyon gibi faktörlerle karşı karşıya kaldı. Söz konusu durumlar birçok yatırımcının pozisyonlarını gözden geçirmesine neden oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD’nin diğer G-7 ülkelerinden iki kat daha hızlı büyüyeceğini öngörerek, “ABD’nin istisna olduğu” düşüncesini destekledi.

Bloomberg HT haberinde hisse senetleri ve tahvil getirilerinin doların çekiciliğini destekleyerek artırdığını belirtti. Ayrıca, jeopolitik gerilimler de güvenli bir liman arayışında olan yatırımcıları doları tercih etmeye yöneltti.

Bu gelişmeler, dünyanın en büyük ikinci fon yönetim şirketi Vanguard Group’un doların uzun vadeli yükselişini öngörmesine yol açtı.

GCM Yatırım Banner

UBS Asset Management, doların normalde değerinden yüzde 20 daha pahalı olmasına rağmen muhtemelen daha fazla yükseleceğine işaret etti. Wells Fargo Yatırım Enstitüsü ise doların yükselişinin 2025’e kadar devam edeceğini tahmin etti.

Vanguard’dan Ales Koutny, “Diğer ülkeler ABD’nin büyüme ve enflasyon oranlarına yetişemezse, doları almaktan başka seçenek kalmaz. Daha önce bizim için taktiksel bir işlem olan dolar alımı, artık uzun vadeli bir strateji haline geldi.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın