Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Tüketici Güveni Nisan’da Artış Kaydetti

TÜİK ile Merkez Bankası'nın iş birliğiyle gerçekleştirilen tüketici eğilim anketinin Nisan ayı raporu bugün kamuoyuyla paylaşıldı. Raporun detayları haberde;
Türkiye’de Tüketici Güveni Nisan’da Artış Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğiyle gerçekleştirilen tüketici eğilim anketinin Nisan ayı sonuçları açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan Nisan raporuna göre tüketici güven endeksi yüzde 1,4 oranında artarak 80,5 seviyesine yükseldi.

Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin belirleyici olarak kabul edilen tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması iyimserliğe, 100’den küçük olması ise kötümserliğe işaret eder.

TÜİK’in geçen ay açıkladığı Mart raporunda tüketici güven endeksi yüzde 0,02 oranında yükseliş göstererek 79,4 seviyesinde kaydedilmişti.

TÜİK Tüketici Güven Endeksi Nisan Grafiği
KAYNAK: TÜİK

Tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranlarıyla incelendiğinde Nisan’da hanenin maddi durumu Mart ayındaki 66,6 seviyesinden yüzde 2,3 gerileyerek 65 seviyesine düştü.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi Nisan’da 82,9 seviyesinde paylaşılırken, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi ise 78,1 oldu.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde gelecek 12 aylık döneme ilişkin dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi ise Mart’taki 97 seviyesinden yüzde 1,2 düşüşle 95,8 seviyesine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın