Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Öncesi Tüketicinin Güveni Hafif Artış Gösterdi

TÜİK ve TCMB'nin ortak çalışmasıyla açıklanan sonuçlara göre 31 Mart yerel seçim öncesi tüketici güveni sınırlı arttı. Detaylar haberde...
Seçim Öncesi Tüketicinin Güveni Hafif Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçları açıklandı. Mart ayında tüketici güven endeksinin hangi seyirde yer aldığı belli oldu. 2024’e yükseliş yönünde girdikten sonra Şubat ayında gerileyen endeks, seçim öncesi sınırlı arttı.

Şubat ayında yüzde 1,3 azalarak 79,3 seviyesinde yer alan tüketici güven endeksi, Mart’ta yüzde 0,02 oranında artarak 79,4 seviyesinde kayda geçti.

Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Tüketici Güveni Mart 2024
Kaynak: TÜİK

Dayanıklı Tüketim Mallarına Harcama Yapma Düşüncesi Zayıfladı

Tüketici güven endeksinin, alt endeksleri ve değişim oranları incelendiğinde mevcut dönemde hanenin maddi durumu Mart’ta yüzde 0,7 azalarak 66,6 seviyesinde yer aldı.

Bunun yanında gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 78,9 seviyesinde kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi ise yüzde 0,4 artarak 74,9 seviyesinde oldu. Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüzde 0,5 azalarak 97 seviyesine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın