Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aylar Sonra İlk! Tüketicinin Ekonomiye Güveni Kırıldı

Türkiye ekonomisine dair güveni ortaya koyan kritik veri geldi. TÜİK'in Şubat ayı verilerinde, tüketici güveni artışa devam demedi. Detaylar haberde;
Aylar Sonra İlk! Tüketicinin Ekonomiye Güveni Kırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğinde hazırlanan Şubat ayı tüketici güven endeksi verileri paylaşıldı. 2023’ü yükselişle kapattıktan sonra yeni yıla girişte de okları yukarı taşıyan tüketici güven endeksinde kırılma yaşandı. Endeks, 2024’ün ikinci ayında artışa devam etmedi.

Ocak ayında yüzde 3,9’luk yükselişle 80,4 seviyesine çıkan tüketici güven endeksi Şubat ayında yüzde 1,3 azalarak 79,3’e geriledi.

Böylece geçen yılın Ağustos ayından beri artan tüketici güveni, Orta Doğu’daki savaş, yurt içindeki yüksek enflasyon ve ekonomik belirsizliğe rağmen aylar sonra ilk kez düştü.

Her ay tüketicilerin güvenini ölçen ve genel ekonomiye dair mevcut durum beklentilerini ortaya koyan tüketici güven endeksinin 100 seviyesini aşması tüketici güveninde iyimserliği, 100’ün altına inmesi ise kötümserliği simgeliyor.

Tüketici Güven Endeksi, Şubat 2024
Kaynak: TÜİK

Şubat ayı verilerinde tüketici güven endeksindeki alt endeksler ve değişim oranları incelendiğinde; hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Ocak’ta 79,5 değerindeyken, bu ay 78,2 değerine indi.

GCM Yatırım Banner

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri 67,2 değerinden 67,1’e çekildi. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 77,2’den, 74,6 değerine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın