Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketicinin Ekonomiye Güveni 2024’te de Yükselişte

2024’ün ilk tüketici güven endeksi verileri geldi. Geçen yılki savaş gündemine rağmen yükselen endeks yeni yıla güçlü bir ivmeyle giriş yaptı. Detaylar haberde;
Tüketicinin Ekonomiye Güveni 2024’te de Yükselişte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomide en büyük belirleyicilerden olan tüketici güvenine ilişkin yeni yılın ilk verisi geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş birliğinde hazırlanan Ocak ayı tüketici güven endeksi verileri açıklandı.

Geçen yıl Ekim ayında Orta Doğu’da meydana gelen savaşa rağmen düşüş göstermeyen tüketici güveni 2023’ü yükseliş eğilimi ile kapattıktan sonra 2024 için beklentiler artışa işaret etti.

Aralık ayında yüzde 2,6 oranında artarak 77,4’e yükselen tüketici güven endeksi Ocak ayında yüzde 3,9’luk yükselişle 80,4 seviyesine çıktı.

TÜİK verilerinden önce Bloomberg HT’nin geçen hafta bugün paylaşılan tüketici güven ön endeksi verilerinde Ocak ayı için düşüş beklentisi etkili olmuş, 5 ay üst üste artan endeks 2024’ün ilk ayında yüzde 6,14’lük düşüşle 68,09 düzeyine inmişti.

Aylık olarak tüketicilerin eğilimini ölçen ve genel ekonomiye dair mevcut durum değerlendirmelerini ortaya koyan tüketici güven endeksinin 100’ün üzerine çıkması tüketici güveninde iyimser durumu,100’ün altına çekilmesi ise kötümser durumu simgeliyor.

GCM Yatırım Banner
Tüketici Güven Endeksi, Ocak 2024
Kaynak: TÜİK

Tüketici güven endeksindeki alt endeksler ve değişim oranlarına bakıldığında; hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Aralık ayında 76,1 değerindeyken, Ocak’ta 79,5 değerine çıktı.

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri 63,4 değerinden 67,2’ye yükseldi Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 75,8’den, 77,2 değerine ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.