Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketicinin Güveni Ne Durumda? Yılın Son Raporu Açıklandı

TÜİK, yılın son tüketici güven endeksi raporunu açıkladı. Tüketicinin güveni arttı mı? Detaylar haberde...
Tüketicinin Güveni Ne Durumda? Yılın Son Raporu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğinde hazırlanan Aralık ayı tüketici güven endeksi verileri yayımlandı. Kasım ayında yüzde 1,1 oranında artarak 75,5 seviyesinde olan endeks, yılın son ayında yüzde 2,6 oranında artarak 77,4 oldu.

Raporda yer alan bilgilere göre tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu,100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu gösteriyor.

Aralık ayı rakamı tüketicinin güveninin kötümser olduğunu gösterdi.

Tüketici Güven Endeksi Aralık 2023
Kaynak: TÜİK

Tüketici güven endeksinin alt detaylarına baktığımızda mevcut dönemde hanenin durumu yüzde 3,4 artarak 63,4 seviyesine yükseldi.

Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi Kasım ayına göre yüzde 2,1 artarak 76,1 seviyesinde kayda geçti. Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi ise 75,8 seviyesinde yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi ise yüzde 2,0 artarak 94,5 seviyesinde yer aldı.

TÜİK raporu öncesinde, Bloomberg HT  Tüketici Güven Ön Endeksi Aralık verilerini paylaşmıştı.  Buna göre tüketici güveni yüzde 1,9 artarak 73,45 değerinde yer almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.