Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomide Kasım Etkisi: Tüketicilerin Güveni Neyi Gösteriyor?

OVP’de yüksek enflasyon gerçeğinin ekonomi yönetimince kabul edilmesi sonrası yükselişe geçen tüketici güveni savaş gündemine rağmen artışa devam dedi.
Ekonomide Kasım Etkisi: Tüketicilerin Güveni Neyi Gösteriyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iş birliğinde hazırlanan Kasım ayı tüketici güven endeksi verileri yayımlandı. Savaş gündeminin hüküm sürdüğü Ekim ayında yükseliş eğilimini koruyan endeks, Kasım’da da düşüş göstermedi.

Orta Doğu’daki savaş gündemi Türkiye ekonomisi için risk yaratsa da yılın son çeyreğinde tüketicilerin güveni 75 seviyesinin üzerinde kaldı. Kasım ayında gelen yüzde 1,1 yükselişle tüketici güveni 75,5 seviyesinde kayda geçti.

Orta Vadeli Program’da (OVP) enflasyonla mücadele mesajlarının verilmesi sonrası Eylül ayında yükselişe geçen tüketici güven endeksi bir önceki verilerde Ekim’de aylık yüzde 4,4 artmış, yılın son çeyreğine girişte tüketici güveni 74,6 değerine çıkmıştı.

Tüketici Güven Endeksi Kasım 2023
Kaynak: TÜİK

Tüm Endekslerde Artış Devam Etti

TÜİK raporunda tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları ele alındığında; hanenin maddi durum beklentisi gelecek 12 aylık dönemde Ekim’de 72,6 değerindeyken, Kasım’da 74,5 değerine yükseldi.

Hanenin mevcut dönemdeki beklentileri 59,7’den 61,3’e çıktı. Genel ekonomik durumun gelecek 12 aylık dönem için beklentisi ise 72,9 değerinden, 73,4 değerine çıktı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.