Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT: Tüketici Güveni Artarken Beklentiler Geriledi

Bloomberg HT'nin Aralık ayı Tüketici Güven Ön Endeksi verileri paylaşıldı. Verilerde, tüketicinin güveni artarken geleceğe dair beklentilerinin azaldığı görüldü.
Bloomberg HT: Tüketici Güveni Artarken Beklentiler Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) iş birliğiyle hazırlanan Aralık ayına ilişkin tüketici güven endeksi verileri 20 Aralık Çarşamba günü yayımlanacak. Veriler yayımlanmadan önceyse Bloomberg HT tarafından Tüketici Güven Ön Endeksi Aralık raporu açıklandı.

Bloomberg HT’ye göre Tüketici Güven Ön Endeksi Aralık’ta, Kasım ayındaki nihai 72,08 değerinden yüzde 1,9 artış göstererek 73,45 değerine çıktı.

Endeksin detayları incelendiğinde tüketicinin kişisel mevcut durum algısında ve genel olarak geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme görüldü. Bu gerilemeye karşılık tüketim eğiliminde güçlü bir artış kaydedildi.

Aralık Ayı Tüketici Güveni Ön Endeksi
KAYNAK: Bloomberg HT

Hayat pahalılığı ve ekonomideki yavaşlamanın, mevcut durum algısıyla geleceğe ilişkin beklentileri olumsuz etkilediği vurgulandı.

Olumsuz etkilere rağmen 2023 sonu etkisi ve artacak olan vergilerin de sebebiyle tüketim eğiliminin yükseldiğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi’nin Aralık’ta bir önceki aya göre yüzde 4,5 gerileyerek 71,35 değerini aldığı paylaşıldı.

Tüm bunlara ek olarak içinde bulunulan dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğu ölçen Bloomberg HT Tüketim Eğilim Ön Endeksi ise yüzde 24,2 gibi güçlü bir oranda artarak 84,73’e ulaştı.

Son iki aydır artan kampanyalar, artacak vergi oranları ve enflasyonist beklentilerle iç talebin yükselme eğiliminde olduğuna dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın