Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT: Tüketicinin Güveni Kasım Ayında Tekrar Yükselişte

Bloomberg HT verileri ile TÜİK raporu paralel sonuç verdi. Ekim'de ılımlı düşen tüketici güven endeksi, Kasım ayında toparlandı. Detaylar haberde...
Bloomberg HT: Tüketicinin Güveni Kasım Ayında Tekrar Yükselişte
HABER GİRİŞ

Bloomberg HT, Kasım ayının ortalarında Tüketici Güven Ön Endeksi verilerini yayımlamasının ardından bugün “Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi” raporunu paylaştı.

Bunun öncesinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan raporda, söz konusu dönemde tüketicinin güveninin hafif bir yükseliş gösterdiği kayda geçmişti.

Bloomberg HT tarafından bugün paylaşılan raporda da benzer bir sonuç görüldü.

Ekim ayında düşüş gösteren tüketici güven endeksi Kasım ayında toparlama göstererek yükselişe geçti. Bir önceki ay 65,98 seviyesinde yer alan endeks, Kasım’da yüzde 10,93’lük yükseliş ile 72,08 değerini aldı.

Rapor kapsamında endeksin alt detayları incelendiğinde, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde iyileşme görüldü.

GCM Yatırım Banner

Jeo-Politik risklerde kısmen bir azalma görülmesi ve iç talepte başlayan hareketlenme endeksi tekrar yukarı yönlü çevirdi.

Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi ise yüzde 11,05 artarak 74,68 seviyesine yerleşti. Ayrıca Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi yüzde 7,05 artarak 68,20 değerini aldı.

Böylece iç talepte yılın son iki ayında tekrardan canlanma sinyali aldı.

Bunun öncesinde yine Bloomberg HT tarafından yayımlanan Tüketici Güven Ön Endeksi verisinde yüzde 7,86’lık artışla 70,09 değerine yükseldiği kayda geçmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın