Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT: Tüketici Güven Ön Endeksi Ocak’ta Sert Düştü

Bloomberg HT tarafından açıklanan Tüketici Güven Ön Endeksi Ocak ayında, son 5 aylık yükseliş eğilimini devam ettiremedi. Detaylar haberde...
Bloomberg HT: Tüketici Güven Ön Endeksi Ocak’ta Sert Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Ocak ayına ilişkin raporu açıklandı. 2023’ün son ayında 73,45 değerine çıkan endeks, Ocak ayında geriledi. Son 5 aydır yükseliş eğiliminde olan endeks 2024’ün ilk ayında görece sert bir şekilde geriledi. Endeks yüzde 6,14 oranında gerileyerek 68,09 değerinde kayda geçti.

Tüketicinin Gelecek Beklentisi Geriledi

Tüketici Güven Ön Endeksi’nin detayları incelendiğinde tüketicinin hem mevcut durum algısı hem de geleceğe ilişkin beklentileri geriledi.

Endeksteki düşüşün temel nedenleri finansal piyasalarda yaşanan stres, büyüme beklentilerinde aşağı yönlü hareket, mevsimsel etkilerle yılbaşından sonra gerileyen tüketim eğilimi oldu.

Tüketici Güven Ön Endeksi Ocak
Kaynak: Bloomberg HT

Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi ise aylık bazda yüzde 5,46 gerileyerek 68,66 değerini aldı.

Ayrıca Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi yüzde 15,37 gerileyerek 64,51 değerini aldı.

GCM Yatırım Banner

Endeks, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçüyor.

Bloomberg’in verileri bu yöndeyken, gözler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 23 Ocak Salı günü açıklanacak “Tüketici Güven Endeksi” raporuna çevrildi. TÜİK en son paylaştığı raporda Tüketici Güven Endeksi’nin 2023’ün son ayında artış göstermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.