Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Yurt İçi Piyasalarda Baz Etkisiyle Yükselen Verilerin Desteği Hissediliyor

Sanayi, ciro ve perakende verileri aylık azalmasına karşın yıllık bazda sert yükseldi. Borsa İstanbul ise alıcılı açılışın ardından pozitif seyrini sürdürüyor.
Yurt İçi Piyasalarda Baz Etkisiyle Yükselen Verilerin Desteği Hissediliyor

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi Perşembe günü %0,52 artışla 1456 puandan kapandı. Haftanın son işlem gününe %0,31 artışla 1461’den başlayan endeks yükselişini sürdürdü. Bu sabah yurt içi piyasalarında yatırımcılar yoğun veri akışını değerlendiriyor.

Saat 10.52’de 1463 puandan işlem gören Borsa İstanbul, seansın en yükseğini 1464 olarak kaydetti.
Borsa 1463 Puandan İşlem Görüyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Açılışta en fazla %0,45 ile kimya, petrol ve plastik sektör endeksi yükseldi. Şu dakikalarda bankacılık endeksi %1,14, gıda %0,15, holding %0,01, teknoloji %0,93, maliye %0,34, metal eşya ve makine %0,23, metal ana sanayi %0,58, ticaret %0,44 artıda işlem görüyor.

Yatırımcısına kaybettiren alt göstergelerden elektrik %0,03, finansal kiralama %0,39, orman, kağıt ve basım %0,15, spor %1,35, turizm %1,25 ekside fiyatlanıyor.

Dün küresel piyasalarda ABD ve Avrupa’dan gelen açıklamalar odak noktası oldu. Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. ABD’de ise enflasyon tahminlerden daha yüksek geldi. Analistler yüksek enflasyonun geçici olacağı düşüncesinin ağır bastığını ve hisse senedi piyasalarında alıcılı seyrin sürdüğünü belirtiyor.

Haftanın son işlem gününde ise yurt içinde ekonomiye yön veren kritik rakamlar izleniyor. Sanayi üretimi yıllık bazda %66, perakende satış hacmi %41,7, toplam ciro endeksleri ise %96,9 oranında artış gösterdi. Her üç veride de bir önceki aya kıyasla düşüş oldu. Geçen yılın aynı döneminde pandemiye bağlı kısıtlamalar olduğu için yıllık artışta baz etkisi hissedildi.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aylık beklenti anketinde, yıl sonu dolar kuru tahmini 8,71’den 8,95’e, enflasyon beklentisi %13,81’den %14,46’ya yükseltildi. Yatırımcılar artan beklentilere tepkisiz kalırken, BIST 100’de 1470 puan direnç seviyesi olarak takip edilmeye devam ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum