Yatırım yapmaya başla!

Üretime Yeniden Başlayacak Otomotiv Şirketlerinin Hisseleri Toparlanıyor

Dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinin bazıları yeniden üretime geçmeyi planlıyor. Bazıları ise faaliyetlerini bir süre daha ertelemeyi düşünüyorlar.
Üretime Yeniden Başlayacak Otomotiv Şirketlerinin Hisseleri Toparlanıyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bazıları, koronavirüs nedeniyle faaliyetlerine ara vermişti. Şimdi ise yeniden üretime geçmeyi planlıyorlar. Toyota, Renault, Hyundai, Volkswagen ve Volvo, Mart ayında kapattıklarını tesislerini yeniden çalışır hale getirmeye hazırlanıyorlar.

Faaliyetlerine yeniden başlamaya hazırlananlar dışında, Jaguar Land Rover gibi bazı üreticiler bir süre daha kapalı kalacaklar.

Üreticiler, Avrupa ve Amerika tesislerini, çalışanları korumak ve virüsün yayılmasını önlemek adına kapanma kararı almıştı. Aynı zamanda endüstride görülen talep düşüşü ve artan problemler de bu kararı etkilemişti.

Ancak bu kapanma kararları da bazı sorunları beraberinde getirdi. Sektör çalışanlarına destek veren hükümet programlarına rağmen, virüs endüstride ekonomik bir darbe yarattı. Ford ve General Motors, kredi limitlerini düşürdü. Daimler ise finansmanı artırmak için 13 milyar dolarlık bir tesis açtı.

Ford hisselerinin yılbaşından bu yana gösterdiği performansı aşağıdaki grafikte görebilirsiniz:
Ford Hisseleri Yılbaşından Beri Gösterdiği Performans
Görsel Kaynak: Market Insider

Hisseler yıla 9,29 dolardan başladıktan sonra, 23 Mart tarihine kadar düşüş kaydetti. Bu tarihte 3,97 dolara kadar gerileyen hisseler, sınırlı bir toparlanma eğilimi gösteriyor. Dünkü işlemleri yüzde 1,79 oranında ekside 4,94 dolardan kapatan hisseler, bugün açılış öncesi işlemlerde yüzde 4,17 yükselişle 5,25 dolardan işlem görüyor.

Ford, 18 Mart’ta üretime ara vereceğini duyurmuştu. Şimdi ise uzmanlar, hisselerin toparlanması için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söylüyorlar. Üstelik Ford hisselerinin sadece temettü ödemeleri için tercih edildiği söyleniyor.

Toyota, 1 aylık aranın ardından 22 Nisan itibarıyla Fransa’daki fabrikasında üretime devam etmeyi düşündüğünü açıkladı.
Toyota Hisseleri Yılbaşından Beri Gösterdiği Performans
Görsel Kaynak: Market Insider

Toyota hisselerinin performansını yukarıdaki grafikte görebilirsiniz. 1 yıllık yükseliş eğilimini sonlandıran Toyota hisseleri, 16 Mart’ta 5941 Japon yenine kadar geriledi. Böylece yıl başındaki seviyesine göre yüzde 20’ye yakın değer kaybetti. Ancak dünyanın diğer ülkelerindeki önemli üretim tesislerini kapanma haberlerinin geldikte hisselerde yükseliş gözlendi.

Dünyanın ikinci en büyük otomobil üreticisi konumunda Toyota, 23 Nisan’dan itibaren Polonya’daki fabrikasında da faaliyetlerine başlayacak. Her iki tesisteki üretim hacminin başlangıçta azalması düşünülüyor.

VW ise İngiltere, Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’ndeki tesislerin ise en erken 4 Mayıs’ta yeniden üretime geçebileceği tahmin ediliyor. Volkswagen’in Audi markası, Salı günü Macaristan’ın Győr şehrindeki motor tesisinde sınırlı üretime başladı. Ancak ülkedeki ana otomobil üretim tesisini henüz aktif hale getirmeyecek.

Volkswagen hisseleri, 2015-Eylül’de patlak veren emisyon skandalına benzer şekilde düşüş gösterdi.
Volkswagen Hisseleri Yılbaşından Beri Gösterdiği Performans
Görsel Kaynak: Market Insider

VW hisseleri, tesis kapatma haberlerinin gelmesiyle 28 Eylül 2015 tarihinden sonra görülen en düşük seviyesini kaydetti. Bu emisyon skandalının etkisiyle 5 yılın en düşük seviyesi olan 104,25 Euro’ya kadar gerilemişti.

Hisseler o tarihten beri uzun vadede toparlanma eğilimi kaydetti. 2020 yılının başında 1 yıllık sürenin en yüksek seviyelerini kaydetmeye başlayan hisseler, salgın haberleriyle gerilemeye başladı. 18 Mart’ta gelen üretime ara verme haberleriyle birlikte 98,30 Euro’ya kadar geriledi. Bu düşüşle yılbaşı seviyelerinden yüzde 40 civarında gerilemiş oldu.

Renault ise Portekiz’de üretime başladı. Fransız üretici Romanya tesisini de haftaya açmayı planlıyor.
Renault Hisseleri Yılbaşından Beri Gösterdiği Performans
Görsel Kaynak: Market Insider

Renault da Mart ayının ortasında üretime ara verme kararı aldı. Kararın etkilerini ve hisselerin genel performansı yukarıdaki grafikte görebilirsiniz.  Renault hisseleri üretime ara verilmeye başlanmasıyla tüm zamanların en düşük seviyesi olan 13,18 Euro’ya kadar geriledi. Böylece yılbaşından o tarihe kadar yüzde 60 civarında kayıp yaşamış oldu.

Hisselerde henüz bir toparlanma eğilimi de görülmüyor. Koronavirüs salgının merkezinin Avrupa’ya kayması ile Renault gibi üreticiler, büyük darbe aldı. Üstelik dünyanın diğer ülkelerindeki tesislerinin de kapanması, sektördeki talebin düşmesi de bu etkileri artırdı.

Magna Steyr, Salı günü Avusturya’daki tesisinde Mercedes G-Serisi spor araç üretimine yeniden başladığını açıkladı. Hyundai ise tam kapasiteden daha az olmakla birlikte Çek Cumhuriyeti’ndeki otomobil fabrikasında üretime yeniden başladı. Volvo’nun İsveç’teki amiral gemisi fabrikası olan Torslanda, 20 Nisan Pazartesi günü üretime başlayacak.

Tesislerini kapatan ilk otomobil üreticilerinden Ferrari ise geçen hafta Maranello’daki tesisini yeniden açmak için hazırlıklara başladığını açıkladı. Tüm çalışanlarını koronavirüse karşı testten geçirmeyi düşünen firma, hasta olanlara konaklama ve sağlık hizmeti sunmayı planladığını duyurdu. Üretime ne zaman başlayacağını ise belirtmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum