Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancı Yatırımcılar Çin Hisse Senetlerinden Kaçıyor Olabilir

Yabancı yatırımcıların bu ayın başından beri Çin hisse senetlerinden kaçtığı ancak bunun sadece bir kırılma olduğu söyleniyor.
Yabancı Yatırımcılar Çin Hisse Senetlerinden Kaçıyor Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşması yapılmasına birkaç gün kaldığı söylenirken, bir anda gelen yeni tarifeler şaşırttı. Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin malındaki gümrük vergisini yüzde 25’e yükseltmesinin ardından, Çin de 60 milyar dolarlık ABD malındaki gümrük vergilerini artıracağını açıkladı. Doğal olarak ticaret anlaşmasına yönelik belirsizlik yeniden piyasaları sardı.

Veriler yabancı yatırımcıların bu ayın başından beri Çin hisse senetlerinden çıkış olduğunu gösteriyor.

Yabancılar Çin'den ÇıkıyorÇin hisseleri, Trump’ın yeni tarifelerinin uygulamaya girmesinin ardından karışık bir seyir izlemiş, bazı önemli endekslerde yükseliş gözlenirken, bazılarında sınırlı bir düşüş görülmüştü. Aynı zamanda Çin’in ticaret savaşını bitirmesi için yapabileceği en kritik hamlenin, elinde bulundurduğu ABD hazinelerini satması olarak yorumlanmıştı.

JP Morgan Asset Management’ın Çin Büyük Menkul Değerler Birimi Başkanı Howard Wang, yabancıların Çin hisselerinden çıkışının sadece bir kırılma olduğunu dile getirdi. Mayıs ayının başından beri, Hong Kong’un Stock Connect platformu üzerinden Şanghay ve Shenzhen pazarlarından yabancılar para çekildi. Bunun, 14 Mayıs’a kadar 20 seansta 7,56 milyar dolarlık Çin A-hissesi tutarında olduğu bildirildi.

Wang’a göre; ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlığın artmasıyla ilgili belirsizlik, ilk önce para yatıran yatırımcıları etkilendi.

Belirsizlik Yatırımcıyı KaçırdıWang, “ABD-Çin ticaret müzakerelerinin bir sonucu olarak, piyasadaki dalgalanmalar nedeniyle yatırımcıların bir miktar kar elde etmek istemeleri anlaşılabilir. Bu yüzden son birkaç haftaya bakıyorum, bu bir kırılma,” dedi.

Çin piyasalar, yılın başında soğuyan ekonomisi için daha fazla teşvik beklentileri ve Pekin ile Washington’un ticaret savaşlarını sona erdirmek için müzakerelerde ilerleme kaydettiğinin işaretleri üzerine yürüdü. Bu, 2018’de yüzde 24’ten fazla rekor bir düşüşün ardından gelirken, 10 yılın en kötü performansı olarak görülmüştü.

Ancak servetler, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari ilişkilerde yeni bir bozulmaya neden oldu.

Servetler ABD-Çin İlişkilerini BozduÇin hisse senetleri, Mayıs ayının ilk işlem seansında üç yıldan daha uzun bir sürenin düşüşünü kaydetti. Yatırımcılar ise hisselerden çıkmaya çabalıyorlardı. Wang, Çin hisse senetlerinin ya da Çin yuanı cinsinden hisselerin daha uzun vadede önemli miktarda giriş alması gerektiğini belirtti.

Wang bu iyimserliğini birkaç faktöre bağlıyor. Wang, “Tanımı gereği, sahip olunan bir pazar… Bu geniş, derin ve çok büyük bir pazar. Bu nedenle birçok farklı türde yatırımcı için birçok fırsat var. Son birkaç milyar dolarlık çıkış için endişelenmiyorum. Gelecek on yılda ya da öylesine göreceğimiz milyarlarca dolarlık artan girişleri tahmin ediyorum,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu