Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Lideri Zelenskiy Ülkede Kriptoyu Yasallaştırdı

Ukrayna, Rusya ile yaşanan savaşın ortasında, kripto varlıkları yasal zemine oturtuyor. Devlet Başkanı Zelenskiy yasayı imzaladı.
Ukrayna Lideri Zelenskiy Ülkede Kriptoyu Yasallaştırdı
Yorum

Kripto varlıkların kabulü son zamanlarda ülkeler arasında artıyor. Ukrayna yaklaşık 3 haftadır Rusya’ya karşı direniyor ve bir yandan da kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik somut adımlar atıyor.

Ukrayna Devlet Başkan Volodimir Zelenskiy, sanal varlıklara yeni düzenlemeler getiren yasa tasarısını imzalayarak ülkede kriptoyu yasal hale getirdi. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Zelenskiy’nin, daha önce yüksek şura tarafından kabul edilen ‘Dijital Varlıklar’ isimli yasayı imzaladığını bildirdi.

Düzenleme kapsamında kripto para firmalarının resmi kurumlara kayıt olması gerekecek. Ayrıca bankaların da bu firmalar için hesap açılmasına izin vermesi gerekli hale geldi.

Yasa ayrıca düzenleyici kurumlara, ülkenin dijital varlıklarla ilgili politikalarını belirleme, kripto ile uğraşan işletmelere lisans verme ve finansal gözlemci olarak hareket etme yetkisi veriyor. Maliye bakanlığı ise dijital varlıklardan alınacak vergiye dair düzenleme çalışmaları yürütüyor.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Başkan Zelenskiy tarafından imzalanan yasanın, Ukrayna’da dijital varlık pazarının gelişmesine yönelik önemli bir adım olduğunu bildirdi. Rusya’nın 22 gün önce Ukrayna’ya yönelik işgali başlatması sonrası, kripto paralar bağış amacıyla kullanılmaya başlandı.

Dünyanın dört bir yanından Ukrayna’ya yardım amacıyla kripto paralar gönderildi ve 100 milyon doların üzerinde bağış toplandı. Kripto paraların yasal olarak tanınmasına yönelik ilk adımı atan ülke Ukrayna değil. Daha öne El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıdı ve bu alanda bir ilke imza attı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%