Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Turizm Hisselerinin Yer Aldığı Endeks Vakaların Azalmasından Destek Buldu

Ülkemizde günlük vakalarda kayda değer düşüş olması turizm ve ulaştırma şirketlerinin yer aldığı borsa endekslerini pozitif etkiledi.
Turizm Hisselerinin Yer Aldığı Endeks Vakaların Azalmasından Destek Buldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye coronavirüs vaka sayısı bakımından 4 milyon 875 binle, dünya ülkeleri arasında beşinci sırada yer alıyor. Günlük vakaların 63 bini aşmasının ardından tam kapanmaya girildi. Kısıtlamaların sıkılaştırılması etkisini gösterirken, son 24 saat içinde 25 bin 980 kişinin testi pozitif çıktı.

Yaz aylarının da yaklaşmasıyla pandeminin seyri turizm sektörü açısından büyük önem taşıyor. Vakaların düşmesi turizm şirket hisselerine pozitif yansırken, sektör endeksi günün en çok yükseleni oldu.

BIST turizm endeksi (XTRZM), saat 16.37’de %4,77 artıda 380,93 puandan işlem görüyor.
BIST Turizm Endeksi %4,77 Arttı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Haftaya 362,49 puandan başlayan endeks, TL varlıklarında alım işlemlerinin ağırlıklı olmasıyla 381,04’e yükseldi. Haftalık değişimi %16,37’ye, yıllık kazancı ise %200 artışa işaret ediyor. Öte yandan aylık bazda %5’e yakın düşüş gösterdi.

Endekse en büyük katkıyı %9,85 artan Martı Otel İşletmeleri A.Ş. (MARTI) hisseleri sağladı. Onu %8,70 artıda işlem gören Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş. (AVTUR), %8,28’lik artışla Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar A.Ş. (TEKTU), %5,52’lik artışla Ulaşlar Turizm Yatırımları ve Dayanıklı Tüketim Malları Ticaret Pazarlama A.Ş. (ULAS) izledi.

Ütopya Turizm İnşaat İşletmecilik A.Ş. (UTPYA) hisseleri %6,67 oranında azalarak, XTRZM altında değer kaybeden iki şirketten biri oldu. Diğeri ise %2,75 düşüşle işlem gören Petrokent Turizm A.Ş. (PKENT) hisseleri olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu