Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüpraş Hisseleri 760 Milyon TL’lik Net Zararın Etkisiyle Satış Baskısında

Yılın ilk çeyreğinde beklentinin üzerinde zarar açıklayan Tüpraş’ın hisseleri düşüyor.
Tüpraş Hisseleri 760 Milyon TL’lik Net Zararın Etkisiyle Satış Baskısında
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Petrol Rafinerileri (Tüpraş), 2021’in ilk çeyreğinde 760 milyon TL net zarar açıkladı. Piyasanın beklentisi 632 milyon TL zarar bildirilmesiydi. Beklentiden daha kötü performans sergileyen Tüpraş, olumsuz finansalların etkisiyle borsada satış ağırlıklı işlem görüyor.

TUPRS kodlu hisseler saat 11.04’te %0,22 kayıpla, 91,15 liradan işlem görüyor.
Tüpraş Hisseleri %0,22 Ekside İşlem Görüyor
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Güne 91,3 liradan başlayan şirket hisseleri açıklanan ilk çeyrek mali sonuçlarının etkisiyle 90,9 liraya kadar geriledi. Ancak yine de haftalık bazda %3,80, aylık %0,44 ve yıllık %7,40 pozitif bölgede bulunuyor. Teknik olarak 90,6333 – 90,9666 arası destek, 91,8666 – 92,3333 arası direnç seviyeleri olarak takip ediliyor.

Yılın ilk üç aylık döneminde 4,6 milyon ton üretim ve 5 milyon ton satış yapan şirket, 19,8 milyon TL gelir açıkladı. İntegral Yatırım analizinde Tüpraş hisseleri için hedef fiyatın korunduğu belirtildi. 12 aylık hedef fiyat tahminini 135,94 lira olarak açıklayan analistler, finansal sonuçların zayıf seyretmeye devam edeceğini bildirdi.

Buna karşın küresel olarak pandemi kısıtlamalarının azaltılmasının etkisiyle ikinci çeyrekte jet yakıt talebinin artacağı ve gelirleri pozitif etkileyeceği aktarıldı. Yapı Kredi Yatırım ise 142 TL hedef fiyatı korudu. Değerlendirmenin devamında;

“Yüksek sezon öncesi toparlanmaya dair bir sinyal için Nisan ve Mayıs ayında ürün karlılıklarının  yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca OPEC’in  üretimi artırmaya yönelik son kararı Nisan ve Mayıs ham petrol fiyat  makaslarında gelişmeye neden oldu, bu da Tüpraş’ın operasyonel  karlılığını destekleyen bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Hisse için AL tavsiyemizi koruyoruz.” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu