Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump ve Biden’ın Seçim Öncesi Son Karşılaşmasının Ardından Asya Piyasaları Karışık

ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken, adaylar son bir kez daha birbirlerini sorguya çekti. Önemli konuların ele alındığı görüşme sonrasında Asyalı borsa endeksleri dalgalandı.
Trump ve Biden’ın Seçim Öncesi Son Karşılaşmasının Ardından Asya Piyasaları Karışık
Son Güncelleme: 
Yorum

3 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık seçimlerine sayılı günler kaldı. İki büyük rakip Donald Trump ve Joe Biden, seçimlerden önce son bir kez daha bir araya gelerek; liderlik, ulusal güvenlik, ırkçılık, aile ve Covid-19 ile mücadele olmak üzere altı temel konuyu ele aldı.

Görüşmeye coronavirüs salgını damgasını vururken, Biden Trump’ın salgını daha önceden bildiğini söyledi. Bu iddiayı yalanlayan Trump ise eğer şu dönemde Biden başkan olsaydı çok daha fazla insanın hayatını kaybedeceğini dile getirdi.

Demokrat ve Cumhuriyetçilerin kozlarını paylaştığı görüşmenin ardından Asya piyasaları karışık seyretti.

ABD Başkanı Trump, virüs salgınının çok yakın zamanda biteceğini söyledi.

Trump-Biden GörüşmesiPandeminin tüm dünyanın yaşadığı bir problem olduğunu söyleyen Trump aşının yıl sonuna kadar hazır hale geleceğini belirtti. Virüs ile yaşamaktan başka çareleri olmadığını ve insanların Biden gibi kendisini evlerinin bodrum katına kapatamayacağını söyledi.

Biden ise aşının gelecek yılın ortasına kadar hazır olma ihtimalinin çok düşük olduğunu ve karanlık bir kışa girdiklerini belirtti. ABD’de haftalardır ek mali teşvik paketi için görüşmeler devam ederken hala mutabakata varılmadı. Adaylar paketin kongreden geçmemesi konusunda da birbirini suçladı.

ABD Coronavirüs Durumu
Kaynak: Worldometer

Görüşmede ele alınan bir diğer konu Rusya ve İran’ın seçim kampanyalarına müdahale ettiği yönünde çıkan haberler oldu. Biden Trump‘ın vergi kayıtlarını açıklamadığını hatırlatarak hatırlattı. Bunun üzerine Başkan Trump yakın zamanda tüm kayıtları açıklayacağını söyledi.

Sağlık sistemleri konusunda da birbirlerini eleştiren adaylar göçmen sorununu da ele aldı. Kendilerinin göçmenler için bir kafes inşa ettiğinin söylendiğini belirten Trump bunun aslında 2014 yılında hayata geçirildiğini ve Obama ile Biden’in yöntemi olduğunu belirtti.

Biden ise Barack Obama zamanında göçmenlerle ilgili verilen sözlerin tutulmadığını kendilerinin hata yaptığını aktardı. İkili arasında yapılan görüşmede iklim değişikliği planını da konuşuldu.

Biden-Trump Oy Farkı
Kaynak: Reuters

Biden bu hamlenin ekonomiye 1 trilyon $ katkı sağlayacağını söylerken, Trump Amerikalı aileler için yıllık 6000 $’dan fazla maliyet anlamına geldiğini belirtti.

Amerika’nın hiçbir zaman özgürlük ve eşitlik sözünde durmadığını söyleyen Biden Trump’ı ırkçılığın ateşini körüklemekle suçladı. Trump konuşma boyunda sıklıkla Biden’in başkanlık yaptığı yılları hatırlatarak, yolsuz bir politikacı olduğunu söyledi.

Asya hisse senedi piyasalarında haftanın son işlem gününde hem kazançlar hem de kayıplar yaşanıyor.
Asya Piyasaları
Kaynak: Investing

Yatırımcıların ABD başkanlık seçimlerine ve adaylar arasındaki görüşmeye odaklandığı Cuma günü Japonya’nın Topix Endeksi pozitif performans gösterdi. 1.614,97 – 1.628,47 arasında seyreden endeks kapanışı %0,34’e denk gelen 5,53 puanlık artışla 1.625,32 puandan yaptı.

TSİ 10:08’de %0,23 artıda 24.884,00 puandan işlem gören Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, gün içinde  24.652,00 – 24.960,50 arasında seyretti Endeks yıllık bazda %6,7 negatif bölgede bulunuyor. Güney Kore’nin gösterge endeksi Kospi %0,24 değer kazancıyla 2.360,81 puandan kapanırken, gün aralığı 2.344,49 – 2.368,57 şeklinde oldu.

Şanghay Bileşik Endeksi negatif performans sergileyen Asya endekslerinden oldu. Şu dakikalarda 35 puana yakın %1,04 ekside işlem gören endeksin gün aralığı 3.276,62 – 3.326,05 şeklinde kaydedildi.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 Endeksi’ndeki değer kaybı %0,11 ile sınırlı düzeyde olurken, kapanış seviyesi 6.167,00 puan olarak gerçekleşti. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın endeksi Nikkei 225 (N225) ise %0,18 kazançla 23.516,59 puandan kapanırken, gün içinde 23.469,13 – 23.587,90 arasında hareket etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu