Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Traderlar 2016’nın Yıldızları Olan Türkiye ve Kolombiya Borsaları Arasında Bahse Giriyor!

Kolombiya ve Türkiye de yaşanan bu risk faktörlerinden kısmen negatif yönde etkilendi. Detaylar haberde...
Traderlar 2016’nın Yıldızları Olan Türkiye ve Kolombiya Borsaları Arasında Bahse Giriyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bilindiği üzere yeni yılda küresel piyasalarda önemli gelişmeler yaşandı. Çin’in küresel büyümesinde görülen yavaşlamayla başlayan süreç, devamında emtia fiyatlarındaki sert düşüşleri ve FED’in güvercin tavrını getirdi. Yaşanan bu gelişmeler sonrası küresel piyasalarda yüksek volatilite gözlemlendi ve riskli varlıklarda sert düşüşler yaşandı. Türkiye ve Kolombiya ekonomileri, 20 gelişen piyasaya kıyaslandığında yeni yılda en fazla getiriyi sağlamayı başaran piyasalar oldu.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası yatırımcılar; İstanbul’da yüzde 17, Bogota’da ise yüzde 16’lık kazanca odaklandılar. Ayrıca FED’in Mart ayı toplantısını, tutanakları ve en son olarak ise ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in açıklamalarını piyasalar güvercin tonda yorumlamışlardı. Bu yorumlamanın ardından ise gelişen piyasalardaki iç risklere karşı yatırımcılar kayıtsız kalmaya yönelmişlerdi. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde hisse senedi traderları, Türkiye ve Kolombiya borsaları arasında bahse girmeye başladılar. Bahis konusu ise Türkiye borsalarının mı yoksa Kolombiya borsalarının mı üstte yer alacağı oldu.

Yellen’in genişlemeci para politikaları belirleyici unsur oldu!

Küresel risk ve faktörler piyasaları negatif yönde etkilemeye hala devam ediyor. Türkiye ve Kolombiya ekonomileri ise bu gelişmelerden ayrışmalar yaşıyor. Oysaki Türkiye; yavaşlayan ekonomi, mülteci krizi ve terör olayları gibi gelişmelerden negatif etkilenmeler yaşıyor. Kolombiya ise enflasyon, cari açığın rekor seviyeye kadar tırmanmasının ardından 14 yılın zirvesine çıktı. Ancak Kolombiya ve Türkiye piyasalarının gelişen piyasalar arasında parlayan yıldız haline gelmesindeki temel faktör Yellen oldu. Yellen, FED’in genişlemeci politikalarını teyit ederek, gelişen piyasalara sermaye akışının devam etmesini sağlıyor. Yaşanan bu gelişme ise Türkiye ve Kolombiya piyasalarının öne çıkmasının temelini oluşturuyor.

“Yellen’in şahin tutumuyla işler istenildiği gibi gitmeyebilir!”

Londra’da Blackfriars Asset Management hisse senetleri müdürü Tony Hann, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Hann yaptığı değerlendirmede, küresel görünümün iç faktörlere karşı baskın konumda olduğunu söyledi. Kilit faktörün ABD’deki faiz ve petrol fiyatları olduğunu belirten Hann, petrolün dibe gerilemesiyle Yellen’in şahin tutum takınacağını dile getirdi. Yellen’in tutumu sonrası Türkiye ve Kolombiya’nın en iyi performans gösterenler arasında kendilerine yer bulamayacağını belirten Hann, işlerin istenildiği gibi gitmeyebileceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu