Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TotalEnergies Varlıklarını Putin’e Bedava Vermemeye Kararlı

TotalEnergies CEO’su, şirketin rakiplerinin aksine ülkeden tamamen ayrılmasını savunurken Putin ile bir daha çalışmayacağını söyledi. İşte detaylar;
TotalEnergies Varlıklarını Putin’e Bedava Vermemeye Kararlı
Yorum

Fransız petrol şirketi TotalEnergies, bu hafta yaptığı açıklamada Rusya’dan gaz almayı durdurmayacağını söylemişti.

TotalEnergies CEO’su Patrick Pouyanne, bu aşamada Avrupa hükümetlerinin ihtiyaç duyulan Rus gazına yaptırım uygulamaya karar vermediklerinin üzerini çizmişti. Gaz alımını durdurmayan şirket, petrol içinse yıl sonuna kadar alımı durdurma kararı almıştı.

Bugün şirket, Rusya’yla ilgili yeni açıklamalarıyla gündeme geldi.

CNBC’ye konuşan TotalEnergies CEO’su, şirketin Rusya’dan tamamen çıkmayı reddetmesini savunurken Başkan Vladimir Putin ile bir daha asla iş yapmayacağını söyledi.

Şirketin Rusya’daki varlıklarını silmeye hazır olmadığını çünkü bunun Putin’e bedavaya vermek anlamına geleceğini dile getirdi.

Bu açıklamaları Katar’daki Doha Forumu’nda yapan Pouyanne; “bu varlıklar orada ve onları Putin’e bedavaya vermeyeceğim. Çünkü bugün ayrılmak, bu anlama geliyor.”

Fransız şirketi, rakipleri Shell ve BP gibi Rusya’daki petrol ve gaz varlıklarını silmeyi reddetmesi nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Shell’in Rus varlıkları için 3 milyar dolarlık bir kayıpla karşı karşıya olduğu bildirilirken, BP’nin zararı 25 milyar dolar civarında olabileceği yazıldı.

Pouyanne, rakip enerji firmalarının çıkış planlarına yanıt olarak, “Onlar istediklerini yapıyorlar, ben de istediğimi yapıyorum. Ancak yaptırımları ihlal etmeden ülkeden nasıl çıkmayı planladıklarını bilmiyorum. Meslektaşlarımın bana bunu nasıl yapacaklarını açıklamalarını istiyorum.” dedi.

Ayrıca Pouyanne, Avrupa’nın Rus gazına olan bağımlılığından dersler çıkarılması gerektiğini söyledi. Avrupa’nın düşük maliyetli Rus seçeneğini tercih etme kararı göz önüne alındığında,

“Onlara bağımlı olduğumuz bir durum yarattığımız doğru” diyerek bir tür canavar yarattıklarını ancak bunun her iki taraf için de geçerli olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%