Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Orta Doğu’da Tansiyon Yükselirken Emtialarda Son Durum

İsrail ile İran arasında karşılıklı restleşme devam ederken, emtialar üzerinde baskının arttığı görülüyor. Detaylar şöyle...
Orta Doğu’da Tansiyon Yükselirken Emtialarda Son Durum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emtia piyasası Federal Rezerv’in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine ilişkin soru işaretlerinin ortasında, son olarak Orta Doğu’da artan gerilimin etkisi altına girdi. Yılın başından itibaren olumlu bir performans sergileyen emtialar arasında, altın, petrol, kakao, bakır ve gümüş öne çıkıyor.

Hafta sonu İran’ın İsrail’e yönelik hava saldırısı ve sonrasında gelen karşılıklı açıklamalar, emtia piyasası tarafından yakından takip ediliyor. Bu gelişmeler ışığında brent petrolün varil fiyatı 90 doların üzerinde bulunuyor.

Değerli metaller altın ve gümüş ise yüksek faiz oranlarına rağmen artışını sürdürüyor. Ons altın geçtiğimiz haftalar boyunca yeni rekor seviyelerini kaydetti ve 2.431 dolara kadar çıktı. Fiyat yeni haftanın ikinci işlem gününde 2.380 dolar seviyesinde bulunuyor.

Ons altın fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Gümüş yeni işlem gününde yüzde 1’den fazla kayıp yaşıyor ve 28,50 dolarda işlem görüyor. Bu yılın ikinci yarısında Federal Rezerv’in faiz indirimlerine başlaması bekleniyor. Buna rağmen yetkililer enflasyon rakamlarının yüksek kalmaya devam ettiğini belirtiyor.

Son zamanlarda rallisi ile dikkat çeken bir diğer emtia kakao olmakta. Son durum itibarıyla kakao fiyat olarak 11.000 dolar seviyesini zorluyor. Fiyat son bir haftada yüzde 8’den fazla yükseldi ve 10.500 dolar seviyesinde bulunuyor. Yılın başından itibaren fiyat artışı ise yüzde 150’yi aşmış durumda.

GCM Yatırım Banner

Yüksek performansı ile öne çıkan bakır ise rekor seviyelerinde işlem görüyor. Endüstride yaygın olarak kullanılan bakırın fiyatı 9.330 dolar/ton yakınlarında işlem görüyor. Çin’den gelen haberler bakır fiyatında itici güç oluyor.

Çin’deki bakır izabe tesisleri, sıkılaşan bakır cevheri piyasasına ve spot işleme ve rafinaj ücretlerinin rekor düşük seviyelere düşmesinin ardından üretim kısıntısına gideceğini duyurmuştu.

Çin emlak piyasası bakır talebi açısından büyük bir olumsuzluk oluşturuyor ve sektördeki yavaşlamanın devam etmesi ana aşağı yönlü riski oluşturuyor. Buna karşın ING bakır fiyatlarının yıl sonunda 9.100 dolar/ton seviyesinde olacağını tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.